پلی استیشن ۵ :اطلاعات فاش شده از پلی استیشن ۵ ( بخش ۲)

مدت هاست که شایعاتی که از کنسول جدید سونی یعنی پلی استیشن جدید(پلی استیشن ۵) به بیرون آمده. و همه حدس و گمان هایی می کردند. اما حالا خود سونی به طور رسمی اطلاعاتی از کنسول جدید خود منتشر کرد. بخشی از این اطلاعات را در مقاله ی قبلی با عنوان تمام اطلاعاتی که از پلی استیشن ۵ داریم منتشر کرده ام. بنابراین حتما پیشنهاد می کنم که مقاله قبلی را بخوانید.

کیفیت صدا  PlayStation VR به کنسول بعدی سونی (PlayStation 5) می آید.

سونی خود  می گویید که سیستم صوتی پلی استیشن جدید دقیقا حس  PlayStation vr را به بازیکنان می دهد. به طوری که بازیکن صدایی ۳۶۰ درجه دارد. و به طور کامل حس می کند که در آن محیط قرار دارد. همچنین سونی با توجه به عملکرد فوق الاده PlayStation VR در جواب به سوالی که آیا این گجت پر مخاطب در نسل نهم بهبود می یابد؟و آیا برنامه ای برای عرضه نسخه ی دیگر آن دارید؟ سونی چنین پاسخ داد:

فقط بدانید که واقعیت مجازی برای ما از اهمیت زیادی دارد و نسخه های فعلی PlayStation VR به PlayStation نسل نهم (پلی استیشن ۵) متصل می شود.

همگی ما در صحبت های رسمی سونی به خوبی فهمیدیم که سخت افزار کنسول جدید به خوبی ارتقا خواهد یافت. برای همین هم شرکت های بازی سازی می توانند بازی هایی با کیفیت بالاتر و گرافیک و گیم پلی کامل تری بسازند. ولی همه ی این ها باعث بالا رفتن حجم بازی می شود.و  بالا رفتن حجم بازی نتیجه ای جز حجم بالاتر ندارد.

لودینگ | PlayStation5 | پلی استیشن 5

 

ورود هارد های SSD مساوی با خداحافظی با صفحات لودینگ.

وقتی حجم یک بازی زیاد تر می شود لودینگ های آن نیز طولانی تر خواهد شد.و این لودینگ های گاهی بازیکنان را چند دقیقه معطل می کنند. و خوب هیچ گیمری این چیز را دوست ندارد. به طور کلی لودینگ های بازی ها به دو صورت هستند. یا به صورت صفحه ای در اول بازی هستند و یا هنگام جا به جا شدن مابین دو نقطه در نقشه های بازی ها (مخصوصا بازی های جهان بازی) این لودینگ ها به وجود می آیند.

سونی از همان ابتدا که در حال برنامه ریزی ساخت این کنسول در سال ها ۲۰۱۵ بود. یکی از مهم ترین مسائل برای آن ها این بود که با این که غیر ممکن است. اما امکان استفاده از هارد ها SSD در کنسول جدید ما وجود دارد یا نه؟

این هاردها (SSD) مدت زمان زیادی نیست که به دنیای کامپیوتر آمدند.و حتا مدل هایی از این هارد ها بودند که به ادعای بالا بردن سرعت بارگذاری بازی ها عرضه شدند. اما کیفیت لازم را نداشتند. برای همین سونی در جواب به این مساله گفت که کنسول بعدی خود از هارد هایی پیشرفته تر استفاده خواهد کرد.

برای اثبات این موضوع مارک سرنی بازی جدید Spider-Man را روی پلی استیشن ۴ پرو اجرا کرد. او مقابل نگاه همه ی افراد با یک دستور Fast Travel بین دو نقطه ی بازی نشان دارد که این عمل در پلی استیشن ۴ پرو ۱۵ ثانیه به طول می انجامد. سپس همان تست را روی کیت توسعه پلی استیشن بعدی خودشان اجرا کرد و دقیقا همان کار قبلی را انجام داد. اما در کمال تعجب این عمل فقط ۰٫۸ ثانیه طول کشید تا همان کار قبلی که روی پلی استیشن ۴ پرو ۱۵ ثانیه طول کشید انجام شود. ۰٫۸ ثانیه در مقابل ۱۵ ثانیه تازه باید توجه داشته باشید که این تست روی کیت توسعه کنسول بعدی انجام شده. و  سرعت کیت توسعه از محصول نهایی پایین تر است.

Spider-Man | پلی استیشن 5

SSD دیگر چه مزیت هایی دارد.

از دیگر مزیت های SSD این است که سرعت رندر شدن جهان بازی و جا به جایی کاراکتر افزایش می یاید. برای اثبات این موضوع هم سرنی یک بازی دیگر آزمایش دفعه قبل را انجام دارد. و نشان داد که هر چقدر هم که  قدرت های  مرد عنکبوتی آپگیرد شود به دلیل محدودیت های پلی استیشن ۴ پرو، نمی توان سرعت حرکت شخصیت و دوربین را افزایش داد.

اما با تست این موضوع روی کنسول نسل  نهمی، دوربین به سادگی و با سرعت بالا و پایین می رفت. و می توان تمام نقاط شهر را به وضوح و با کیفیت هر چه تمام تر دید. تازه نکته جالب این جا بود که  پلی استیشن جدید توانایی و قابلیت خروجی ۸k را دارد. اما برای اینکه تعداد این محصول در بازار زیاد نیست و قیمت این محصولات بسیار زیاد است . خود سرنی هم از یک تلویزیون ۴K استفاده کرده است. برای همین ما توان نتیجه گرفت که قدرت پلی استیشن بعدی بسیار بالاتر از این تست است.

سرنی خود هم اشاره کرده که این میزان فضا و سرعت شگفت انگیز است. و این خود بازی سازان هستند که تصمیم می گیرند چگونه از این فضا استفاده کنند. و خود بازی سازان باید با ایده های جدید بتوانند از تمام پتانسیل پلی استیشن بعدی استفاده کنند تا بتوانند بازی هایی جالب و جذاب خلق کنند.

در آخر هم باید اشاره کنم که پلی استیشن جدید ۲۰ بار سریع تر از پلی استیشن ۴ است. و همین طور قابلیت پشتیبانی از بازی های پلی استیشن ۴ هم دارد و هنوز هم از دیسک های فیزیکی پشتیبانی می کند.

خوب دوستان امیدوارم از این مقاله خوشتان آمده باشد. همه ما در انتظار پلی استیشن جدید.

 

ارسال دیدگاه
دیدگاه های کاربران (بدون دیدگاه)