تاثیر خمیر سلیکن بهتر در خنک شدن لب تاپ

یکی از مشکلات بزرگ برای کسانی لب تاپ دارند به خصوص لب تاپ های اقتصادی یا ارزون قیمت با قدرت بالا ، یا کسانی که با لب تاپ خود بازی می کنن و در اثر گرما زیاد دچار گلوگاه گرمایی می شن (موقع گرما زیاد سیستم برای محافظت از قطعات قدرت پردازنده یا قطعه گرما زا را کم میکند )که باعث افت فریم یا لگ می شه و باعث کندی سیستم می شه ، البته لگ یا کندی سیستم یا فریم کم فقط بخاتر گرما نیست و شما حتما نباید خمیر سلیکن رو تعویض کنید .

ممکنه پردازنده شما ضعیف باشد مثل پردازنده های CORE i3 اینتل یا پردازنده های قدیمی مثل A6 AMD  که قدرت کمی دارد و حتی A12 هم ضعیف می باید  مگر اینکه از پردانزده های Ryzen ای ام دی استفاده کنید.

امکان دارد RAM شما کم باشد برای بازی مورد نظر . شما میتوانید در پست های جدید تر در مورد سیستم مورد نیاز بازی ها رو مطالعه کنید.

حتما از نرم افزار هایی مانند speed fan یا HWMonitorPro  نصب کنید و  استفاده کنید و دما قابل تحمل پردازنده های intel که در اخر ان پسوند U دارد از ۹۰ درجه شروع می شود.

و تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد و با پسوند HQ یا H تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد و پردازنده های AMD مدل های FX تا سقف ۹۰ درجه و نسل دوم Ryzen موبایل تا سقف ۹۵ و نسل سوم Ryzen مدل های با پسوند U تا ۹۵ و مدل های H تا ۹۸ مانند R7 3750h که اکنون تو بازار ایران پر شده و خوشبختانه هیچ کدوم مشل گرما ندارد و نیاز به تعویض خمیر سلیکن ندارد . و در مورد کارت گرافیک کمی پیچیده تر است.

کارت های GTX 1050/1060/1070/1080 همگی تا سقف ۹۷ درجه سانتی گراد و کارت های جدید تر مخصوصا RTX همگی تا ۹۷ میباشد و مدل های قدیمی تر مانند GTX 950/56 /965/970/980m همگی تا ۹۲ درجه و پردازندهای گرافیکی AMD مدل های RX560x تا ۸۷ و RX560 تا ۸۱ و RX580 تا ۹۰ و RX590x تا ۹۲ و مدل های قدیمی R7 , R5 R3 هر ۳ نسل مانند R7 360 , R7 370,R7 380 , R7 260 و…. که با R7 یا R5 یا R3 شروع میشه . بستگی به نوع دستگاه هم هست معمولا R7 ها از ۸۰ تا ۸۵ و R5 ها از ۸۰ تا ۸۲ و R3 ها که ضعیف ترین نوع هست تا ۸۰ درجه دما رو تحمل می کند و همگی اینها وقتی دما به این مقدار برسد باعث ایجاد گلوگاه میشود و شما بیشتر از ۵۰% توان پردازنده (هم پردازنده مرکزی و هم پردازنده گرافیکی ) کم می شود و معمولا به شکل پله ای تا این میزان میرود مثلا اول شما ۸۰ درصد توان پردازنده را شما نمی توانید استفاده کنید و اگر دما پایین نرود این مقدار به ۵۰ درصد میرسد .

موقع بازی دما همیشه باید حداقل ۵ درجه فاصله داشته باشد تا دما گلوگاه ولی با این حال شما باید در سایت های شرکت های  (intel/AMD) دنبال سقف گرما بگردید به عنوان مثال پردازنده لب تاپ تست AMD fx 9830p میباشد.

سقف گرما قابل تحمل ۹۰ درجه سانتی گراد میباشد  و وقتی به ۹۰ برسه (معمولا ۸۹ یا ۸۷) شروع به کم کردن قدرت (کم کردن کلاک ) پردازنده میکنه و پردازنده گرافیکی rx560 که در اختیار داریم تا ۸۱ درجه در این مدل لب تاپ تستمون تحمل میکنه اگر از نرم افزار مانیتورینگ استفاده کنید میبینید در دمای۸۱ که برسه کلاک پردازنده گرافیکی یا همون کارت گرافیک از مقدار پیش فرض به عنوان مثال ۱۰۶۰ مگاهرز کم شود و به ۹۵۰ یا ۸۰۰ مگاهرز برود. مطمئن باشید دلیلش گلوگاه گرمایی است و گرما یاعث کم شدن قدرت سیستم شماست .

خیلی از لب تاپ ها نمیتوان دور فن لب تاپ رو به طور دستی زیاد کرد و یا اگر بتوان با برنامه speed fan اینکارو کرد خیلی خوب نمیتونه گرما رو دفع کنه

یک راه حل هست اونم تعویض خمیر سلیکن هست اما تاثیر ان چقدر است ، لب تاپ ها از خمیر های متوسط استفاده میکنن ، مگر اینکه  لب تاپ های گیمینگ باشد که از خمیر های خوبی استفاده می کننند  اما باز هم خمیر های بهتری در بازار موجود است .

 

یک لب تاپ رو برای تست اماده کردیم تا ببینیم که خمیر سلیکن چقدر تاثیر دارد .

۲ بار تست شده هر دو بار بیش از ۱۲ ساعت به طول انجامید برای اینکه دما محیط و تمام شرایط یکسان باشد

سیستم تست :

asus k550i

CPU :AMD FX9830P

GPU :AMD RX560

سایر قطعات  توی تست ما تاثیر ندارد

ابتدا پیچ های لب تاپ رو باز کردیم و با پرس باز کن پرس پلاستیکی و در نهایت کیبورد و پلاستیک رویی رو بر میداریم.

کابل هارو جدا میکنیم (فلت ) و سپس برد رو مشاهده میکنیم.

 

 

کاربرد خمیر سلیکن

 

 

این ورق مسی ای که مشاهده میکنید برای پخش کردن حرارت است تا حرارت یک جا جمع نشود و موجب اسیب نشود.

حالا پیچ های روی برد  رو باز میکینم تا برد رو خارج کنیم

 

 

 

 

خنک کننده و قطعات برای کار های روزمنده و معمولی مناسب هست ولی برای بازی های سنگین مناسب نیست و چون یک لب تاپ گیمینگ نیست و مهندسان شرکت سازنده الویت رو به کم صدا بودن فن دادن به همین دلیل گلوگاه گرمایی مانع اجرا بازی های سنگین میشود (از یه لب تاپ ارزون قیمت انتظار بیشتر نباید کشید )

هیتسینگ و لوله های مسی انتقال حرارت رو جدا میکنیم.

 

 

 

خمیر سلیکن باقی مانده با دستمال کاغذی با گوش پاکن برداشته و سپس با پنبه با کمی نم داده شده با الکل (حتما الکل باشد که فورا تبخیر میشود )

پد ها رو اگر پد جدید نمیگزارید بر ندارید (پد سلیکن روی حافظه های رم و مدار برق رسانی )

پس  از تمیز کاری خمیر سلیکن جدید را مقدار بسیار کم در حد سر سوزن بزنید (سر بزرگه سوزن 🙂

بعد پایان کار هیتسینگ رو بسته و مانند قبل قطعات رو میبندیم

(اگر اطمینان دارید خودتان میتوانید تعویض کنید این کارو بکنید اگر نه به یک فرد ماهر بسپرید این سایت هیچ وظیفه ای در خرابی دستگاه شما ندارد )

خب ما تست رو با کارت گرافیک انجام میدم که گرمای بیشتری دارد ، توجه کنید فشار فقط بروی کارت گرافیک است

 

 

 

حداکثر دما ۸۰ درجه سانتی گراد ثبت شده و بین ۷۹ و ۸۰ جا بجا میشد

و حال بعد از تعویض خمیر سلیکن با این مودل

 

 

تعویض کردیم و دباره تست گرفتیم

 

 

حداکثر دما بعد از تعویض خمیر سلیکن ۷۴ درجه سانتی گراد بوده و حداقل با تعویض خمیر بهتر ۶ درجه سانتی گراد دما کم تری داریم.

با تعویض خمیر سلیکن بهتر یا از گلوگاه گرمایی نجات پیدا میکنیم یا مقدار کم تری گلوگاه ایجاد میشود مثلا بجای ۲۰ فریم افت ۱۰ فریم یا ۶ فریم افت میکنه

در نتیجه خمیر سلیکن خوب نه ارزان قیمت میتواند باعث کارایی بالاتر و خنک تر بشه

توجه خمیر سلیکن های ۱ هزار تومانی یا ۱۰ هزار تومانی نه تنها کمک نمیکنه بلکه کارایی رو پایین تر میاره

 

 

 

 

 

 

 

تگ ها
ارسال دیدگاه
دیدگاه های کاربران (بدون دیدگاه)