دانلود با تورنت، چرا و چگونه؟

تورنت چیست؟ آیا تورنت یک برنامه خطرناک هست که رایانه‌ها رو آلوده می‌کنه؟ آیا پر دردسر هست و حجم اینترنت رو دود می‌کنه؟ یا اینکه دری هست به دنیایی از محتوای بی‌پایان که حد و مرزی نمی‌شناسه؟ چرا و چگونه می‌شه از تورنت استفاده کرد؟ با آموزش تورنت همراه ما باشید تا پرده از اسرار تورنت که حدود یک چهارم ترافیک اینترنت دنیا رو به خودش اختصاص داده بردارید!

قضیه چیه؟

اگه تا بحال با نرم افزار های تورنت کار نکرده باشید بزارید براتون یک مثالی بزنم: شما وقتی یک فایل رو از یک سایت دانلود می‌کنید آدرس دانلود رو وارد می‌کنید (یا رو آدرس کلیک می‌کنید) و سرور بدنبال درخواست شما اگه فایلی موجود باشه (یعنی سرور فایل رو برنداشته باشه) یا سرور نترکیده(!) باشه، فایل در اختیارتونه و شما اون رو از سرور دانلود می‌کنید. خوب، تا اینجا می‌دونیم که همه چی اینجا با سرور مربوطه.

و اما تورنت که از اتصال peer to peer برای دانلود استفاده می‌کنه. به این صورت که هیچ سروری وجود نداره. پس فایل ما از کجا میاد؟

 

اگه یادتون باشه تو مدرسه یکی مشق ریاضی می‌نوشت و بقیه از روش کپی می‌رفتن! بعضی‌ها کل مشق رو بعضی ها نصفش رو. بعضی وقت ها نصفش رو یکی بلد بود و نصف دیگه رو یکی دیگه. کل کلاس انقدر میزدن تو سر هم تا این مشق کامل بشه و بعضاً به کلاس بقلی هم خیرش می‌رسید اگه حتی یه دفتر از کلاس لو می‌رفت!

تورنت هم همین طور کار می‌کنه. یک نفر فایلی رو با لینک تورنت در اختیار می‌زاره و کم کم بقیه اون فایلو ازش می‌گیرن. حالا مثلاً ۵ نفر این فایل رو دارن. حالا نفر ۶ ام اگه این آدرس این فایل گیرش بیاد می‌تونه فایل رو از هر کدوم از این ۵ نفر دانلود کنه (اگه قبول کنن که در اختیار بزارن) و اینطوری هر کسی که فایل رو گرفته برای بقیه سرو کننده فایل هم می‌شه (سرور).

 

خو تا اینجای کار چند سوال پیش میاد: لینک تورنت رو چطور گیر بیاریم؟ با چه نرم افزاری ازشون استفاده کنیم؟ سرعتش چطوره؟

 

از چه نرم افزاری برای کار با تورنت استفاده کنیم ؟

برای کار با تورنت نرم افزار های گوناگونی وجود دارد که پیشنهاد ما نرم افزار utorrent  می باشد.

برای دانلود نرم افزار utorrent به سایت اصلی به آدرس زیر مراجعه کنید.

https://www.utorrent.com/

 

لینک تورنت از کجا گیر میاد؟ سرعتش چطوره؟

با یک گوگل ساده می‌تونید انواع سایت های که لینک فایل ها رو در اختیار می‌ذارن رو پیدا کنید. پیشنهاد می‌کنم “Top 10 Most Popular Torrent Sites” رو گوگل کنید. به دلیل اینکه بیشتر سایت های تورنت فایل های پایرت شده در اختیار می‌زارن، مدام در حال تغییر و باز و بسته شدن هستن.

یکی از شناخته شده ترین ها هم که “thepiratebay.org” هست. (دیگه اسمش داره داد میزنه!) ولی سایت‌های خیلی بهتر هم پیدا می‌شه.

 

torrent2

مثلاً “avengers x265” رو سرچ میکنم داخل “thepiratebay.org” میکنیم سپس روی آهنربا (مگنت) کلیک میکنیم

 

سپس روی get this torrent کلیک میکنیم

 

برای کار ممکنه سایت thepiratebay.org نیاز شما را رفع نکنه که بخاطر همین سایت های دیگه هم مثال میزنیم تا خوب متوجه بشید.

 

همونطور که می‌‎بینید یه لیست ظاهر می‌شه که تعداد seeder و leecher ها رو رو نوشته. هر چقدر seeder ها بیشتر باشن فایل سریعتر دانلود می‌شه. seeder ها کسانی هستن که فایل رو کامل دارن و حاضر هستن به بقیه هم فایل رو بدن. leecher ها هم کسانی که فایل رو دارن دانلود میکنن هستش.

 

 

دو راه برای گرفتن آدرس هست: ۱- دانلود آدرس ۲- مگنت آدرس

۱- بیشتر سایت‌ها دیگه هیچ گزینه‌ای برای دانلود آدرس ندارند و مگنت رو پیشنهاد می‌کنند.

۲- مگنت آدرس توسط نرم افزار راه بی دردسر تری هست. وقتی فایل رو مگنت می‌کنید پنجره ای باز میشه که نشون میده دقیقاً چی دریافت می‌کنید و حجمش چقدر هست:

 

اخطار: تورنت می‌تونه فضای بسیار نا امنی باشه. مواظب باشید دارید چی دریافت می‌کنید. سعی کنید فایل های اجرایی رو تا جایی که می‌تونید دریافت نکنید! از طریق تورنت این فایلها (بازی یا نرم افزار) ممکنه راحت تروجان و ویروس وارد کامپیوتر شما بشه.

 

 

من خودم بیشتر از تورنت برای گرفتن سریال هایی که هیچ احدی هیچ جا نداره (انیمه های قدیمی و دوبله انگلیسی) استفاده می‌کنم. شما می‌‌تونید چندین فصل رو با هم بگیرید و قسمت هایی که می‌خواید زودتر ببینید رو high-priority کنید تا اول دانلود بشن:

 

 

اگه سرعت و حجمتون خیلی خوبه نرم افزار “soda player” رو پیشنهاد می‌کنم. که بتونید با استریم کردن فیلم یا سریال رو ببینید!

تگ ها
مطالب مرتبط
ارسال دیدگاه
دیدگاه های کاربران (بدون دیدگاه)