بررسی بازی The Sinking City : در جستجوی دیوانگی در عمق سیاهی

محمد مهدی برادران نویسنده: محمد مهدی برادران ۲۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۵۳
معرفی

بازی The Sinking City  یکی از بازی هایی است که به تازگی و در آخر نسل ۸ منتشر شده است.در صنعت گیم بازی‌هایی تولید می‌شود که شاید برای هرکسی جذاب نباشد اما با داستان‌های عجیب و جذاب خود و همچنین حالت معمایی و ایجاد حس کارآگاه بازی در گیمر ها می‌توانند باعث ایجاد سرگرمی دربازی شوند. امروز هم قصد داریم تا یکی از این بازی‌ها را باهم برسی کنیم. بازی The Sinking City یکی از بازی‌هایی است که در این سبک منتشرشده است. با npcbot و نقد و برسی این عنوان با ما همراه باشید.

عناوینی زیادی بر پایه معما و حل پازل‌های جذاب ساخته می‌شوند اما متاسفانه چیزهای آن‌چنان جذابی از دل آن‌ها بیرون نمی‌آید و در این نوع بازی‌ها ما شاهد تعدادی معدودی بازی هستیم که در این نوع منتشرشده‌اند و جذابیت‌های بالا و خاصی هم دارند. بازی The Sinking City یکی از آن بازی‌هایی است که درست و عالی در این سبک‌کار کرده است که باوجود مشکلات فراوانی که دربازی می‌توان یافت می‌شود لذتی هم در وجود بازی پیدا کرد. همچنین باید به این مورد هم توجه کنید که این بازی الهام گرفته از اثرهای معروف لاوکرفتی است که یکی از جذاب‌ترین‌ها دراین‌بین است. این بازی هم درست بر روی سبکی دست گذاشته است که می‌تواند گیمر هایی که واقعاً علاقه‌مند هستند را به‌خوبی به خود جذب کند. اما اینکه واقعاً این بازی در سبک درستی منتشرشده است و الهامی که از آثار اچ.پی لاوکرفت گرفته است آیا واقعاً درست است یا خیر را باید در ادامه این نقد و برسی بخوانید.

استودیو سازنده بازی The Sinking City یکی از استودیوهایی است که عناوین کم‌تر معروفی را در خود دارد اما این عناوین شاید آن‌چنان معروف نباشند اما  جذابیت‌های خاصی برای مخاطبان زیادی دارند. حالا هم این استودیو رفته به سراغ ایده‌ای کاملاً نو و جدید برای استفاده از داستان‌های اچ.پی لاوکرفتی به بتواند برای گیمر های علاقه‌مند عنوانی جذاب را بسازد. این استودیو سابقه‌ی ساخت بازی‌های معمایی را دارد و در این عنوآن‌هم از این سابقه استفاده کرده است که بتواند عنوانی جذاب‌تر را به مخاطب ارائه دهند.

 وجود معما دربازی یکی از جذاب‌ترین المان‌های بازی‌ها به شمار می‌رود و خیلی از افراد از معما دربازی‌ها استقبال می‌کنند و خیلی معماها رو دوست دارند. قطعاً وجود معما در هر بازی‌ای می‌تواند جذابیت‌های خاص خودش را داشته باشد و در طی این چند سال هم گیمر ها رضایت خود را از وجود معما دربازی‌ها نشان دادند. اما اینکه کل بازی بخواهد یک معما باشد و فرد مدام درهرحال حل کردن معما باشد شاید آن‌چنان جذاب نباشد. این استودیو هم درست بازی تمام معمایی ساخته است اما با اضافه کردن المان‌های مختلفی در این بازی توانسته است آن را به اثری جذاب برای هر گیمری تبدیل کند. همچنین با الهام‌هایی که از داستان‌های اچ پی لاوکرفتی گرفته است توانسته است داستان بازی را تا حد زیادی جذاب طراحی کند که هر گیمری که به این نوع بازی‌ها علاقه دارد را جذب کند و در این کار هم به‌خوبی توانسته است ظاهر شود.

نقد بازی The Sinking City

مبارزات در بازی با مکانیزم تیراندازی بازی خیلی سخت است.

داستان بازی The Sinking City یک داستان واقعی نیست اما جذابیت های زیادی را دارد.

اما بیایید از همان ابتدای بازی شروع کنیم و به داستان آن بپردازیم. داستان بازی The Sinking City یک داستان خیلی واقعی نمی‌تواند باشد اما در کنار واقعی نبودش جذابیت‌های فوق‌العاده‌ای را در خود دارد. همچنین باید این را هم بگویم که شما وقتی شروع به بازی کردن بازی The Sinking City  می‌کنید دقیقاً این را حس می‌کنید و دربازی هم به این مورداشاره شده است که بازی The Sinking City الهام گرفته و برگرفته از عنوان‌های لاوکرفتی است و این موضوع به در همان اول روشن می‌شود. بازی ثانیه‌های خود را هدر نمی‌دهد و مستقیم شمارا بدون هیچ پس‌زمینه‌ای وارد بازی می‌کند و به شما هیچ‌چیز اضافه‌ای را منتقل نمی‌کند که این درست یکی از جذابیت‌های بازی به شمار می‌رود. شما از همان ابتدا در انتظار چیزی نخواهید بود و بدون اینکه از چیزی اطلاع داشته باشید وارد بازی می‌شوید و از بازی لذتی ببرید. کم‌کم و به‌مرورزمان داستان بازی The Sinking City و داستان شخصیت‌های آن و مشکلات و به‌طورکلی همه‌چیز را دربازی متوجه می‌شوید. این سردرگمی خود می‌تواند به جذابیت شما اضافه کند که از همان اول دنبال داستان بازی پیش می‌روید و کم‌کم از داستان بازی باخبر می‌شوید و به‌درستی باشخصیت‌های بازی The Sinking City یکی می‌شوید و یک داستان عالی را در پیش می‌گیرید.

اما داستان بازی درست از کجایی شروع می‌شود که شخصیت اصلی داستان به شهری می‌رود و در این شهر اتفاق‌های عجیبی برایش می‌افتد. شخصیت اصلی بازی The Sinking City یک کارآگاه است و درست هم این موضوع را به شما می‌رساند قرار است در کل بازی خودتان رازها و معماهای زیادی را کشف کنید و به مسائل بازی پی ببرید که این یعنی رمز و راز دربازی موج می‌کنید و مرموز بود بازی یکی از جذابیت‌های ناتمام بازی به شما می‌رود که از دقایق اول شما متوجه آن می‌شوید. پس از ورود به بازی و گذشت چند دقیقه شما به توجه به صحبت‌هایی که شخصی مرموز دربازی با شما انجام می‌دهد هدف خود را از آمد به این شهر می‌یابید. کمی بعد هم شما باید به شهرداری و پیش شهردار بازی بروید که خود او هم یک شخصیت عجیب دارد و رمز و رازهای بسیاری در این شخصیت پنهان است. شما باید مشکلی که برای شهردار پیش‌آمده است را حل کنید که این مشکل خود تازه اوایل داستان و به‌نوعی ورود شما به داستان  پررمزوراز بازی است. بازی درست با داستان خود شمارا همراه می‌کند و در آن‌قدر شمارا آب‌وتاب می‌کند که نهایت هیجان را دربازی تجربه می‌کنید و این هیجان و ایجاد راز دربازی و یافتن موارد جدید و یافتن پاسخ این رازها یکی از شگردهای بازی به شمار می‌رود که به‌خوبی شمارا با خود همراه می‌سازد و می‌تواند شمارا سرگرم کند. از همین ابتدا به شما هم بگویم که داستان بازی The Sinking City یک داستان فوق‌العاده است و می‌تواند انتظار هرکسی را برآورده کند و به‌نوعی می‌توانم بگویم که یکی از پر جزیات ترین و پرمحتواترین داستان‌ها در این چندساله است که به‌راحتی هرچه‌تمام‌تر می‌توان درباره‌ی بازی این مورد را گفت که داستان آن از خیلی از بازی‌های بزرگ امروزه هم برتر است و جذابیت‌های بی‌شمارتری را در دل خود جای‌داده است.

نقد بازی The Sinking City

شهر بازی دیگر تبدیل به یک جای مخوف شده است.

شما باید از همان اول بازی The Sinking City شروع به حل کردن معماهای جذاب کنید.

اما شما می‌توانید با حل کردن اولین معما دربازی به شهر ورود کنید و بازی هم‌دست شمارا باز گذاشته است تا هر جا که می‌خواهید بروید و در هرجایی که می‌خواهید به دنبال معما باشید و حس کارگاه گونه‌ی خود را در محیط بازی فعال کنید. نقشه‌ی بازی تقریباً بزرگ است و محیط وسیعی را در برگرفته است که شاید بتوانم بگویم که شما به‌راحتی در نگاه اول فکر می‌کنید که اصلاً چرا باید چنین بازی‌ای این نقشه‌ی بزرگ را داشته باشد اما به‌مرورزمان و پیشرفت درباز متوجه می‌شوید که نقشه‌ی بازی علاوه بر اینکه بزرگ است اما در هر بخش از آن معمایی و جذابیتی برای شما در نظر گرفته‌شده است که خودتان می‌تواند بعد از مدتی بازی کردن این مورد را حس کنید که روی نقشه‌ی بازی به‌خوبی هرچه‌تمام‌تر کارشده است و خیلی از موارد در آن گنجانده‌شده است که می‌تواند باعث شود هر فردی به محیط بازی علاقه‌مند شود. بازی معماهای زیادی دارد و کار شما هم دربازی همین حل معماها است که گاهی می‌تواند برای شما دشوار و سخت باشد. معماهای بازی به دودسته تقسیم می‌شوند یا دربازی معماهایی وجود دارد که به‌نوعی می‌توان گفت که جز فعالیت‌های جانبی بازی به‌حساب می‌آیند و بعضی از معماهای بازی هم وجود دارند که نه‌تنها که جز فعالیت‌های جانبی نیستند بلکه در دل داستان بازی قرار دارند و به‌نوعی مراحل اصلی بازی به شمار می‌روند که هرکدام می‌تواند برای شما چیز متفاوتی را در برداشته باشد. همچنین باید بگویم که شما در حل کردن معماها یکی قابلیت خاص دارید که می‌تواند برای شما جذاب باشد. این قابلیت در حل کردن خیلی از معماها به کاراکتر اصلی بازی کمک می‌کند و ازآنجایی‌ که شما نقش کاراکتر اصلی را دربازی دارید این ویژگی خیلی می‌تواند به شما کمک‌کننده باشد. همچنین این را هم باید در نظر داشته باشید که این ویژگی مثل یک تیغ دو لبه دارد یکی از آن به شما کمک می‌کند و دیگری می‌تواند باعث آزار شما دربازی شود. این ویژگی شاید به شما در حل کردن خیلی از معماهای بازی کمک زیادی کند اما موارد زیادی هم دربازی وجود دارد که این ویژگی باعث سردرد و بی‌هوشی و مشکلات زیاد روانی برای شخصیت اصلی بازی می‌شود. شما به‌مرور با این مشکلات روانی دربازی آشنایی پیدا می‌کنید و این خود برای شما یک جذابیت خاصی دارد و می‌تواند برای شما در طول بازی یک چالش به‌حساب بیاید و به شما حس کاملاً جدید را دهد.

دربازی مکانیزم ها و المان‌های زیادی وجود دارد که هرکسی از آن می‌تواند لذت ببرد اما نکته جالب درباره‌ی این المان‌ها این است که شما فقط چند تا از آن‌ها را تابه‌حال دیدید و این موارد همگی جدید هستند و برای خود من که جذابیت زیادی داشتند و توانستند باعث جلب بالای نظر من شوند.

قبل از اینکه از این موارد خارج شویم و به موارد دیگر دربازی بپردازیم بهتر است که به سیستم شخصی‌سازی هم دربازی کمی نگاه کنیم. سیستم شخصی‌سازی در بازی The Sinking City یک سیستم کامل نیست و خیلی ضعف‌های زیادی دارد و به شما خیلی زیادی امکانات نمی‌دهد. اما شما می‌توانید برای کاراکتر اصلی دربازی لباس‌هایی که از قبل وجود دارد را بگیرید و با پیش روی دربازی هم لباس‌های بیشتری برای شما آزاد می‌شود که می‌توانید از آن‌ها هم در طول بازی استفاده کنید. و به چندین موارد دیگر هم این سیستم دربازی خلاصه می‌شود.

شهربازی یکی از جالب‌ترین موارد بازی است دلیل آن‌هم این است که این شهر با محیط‌های دیگر بازی‌های اپن ورد کاملاً فرق دارد. داستان بازی کاملاً در این شهر روایت می‌شود و خیلی از موارد موجود در شهر به‌نوعی فراتر از کاراکتر اصلی بازی به شمار می‌روند و این موضوع به‌نوعی شده است که داستان بازی هم از کاراکتر اصلی پا را فراتر بگذارد و به موارد بیشتر مربوط شود. این شهر در حادثه‌ای دچار سیل شده است و خرابه‌های زیادی در شهر به وجود آمده‌اند. اما این سیل تنها مورد جذاب این شهر نیست بلکه به علت این سیل این شهر دارای موجودات عجیبی شده است که بعدها خودتان دربازی به‌درستی می‌فهمید چرا و دلیل وجود این موضوع دربازی دقیقاً چه چیزی است. اما این شهر با همین اوضاعی که دارد تبدیل به یکی از اهداف خانواده‌های قدرتمند شده است و خیلی از این‌ها برای به دست آوردن شهر و پیشروی اهداف خود به‌نوعی باهم جنگ دارند و داستان کاراکتر ما هم درست دراین‌بین‌ها و در این شهر مخوف و عجیب قرار می‌گیرد که هر گوشه از آن‌یک چیز وجود دارد و به موارد زیادی هر بخش خلاصه می‌شود که می‌تواند از این شهر هم به‌نوعی یک داستان نوشت که هرکسی را به‌سرعت به بازی جلب کند.

 

حل کردن معماها در بازی The Sinking City یکی از جذاب ترین کار ها است.

نقد بازی The Sinking City

تا چه جاهایی که باید برایحل کردن معماهای بازی بروید.

 

اما شما باید در بازی The Sinking City با توجه به شواهدی که به دست می‌آورید معماهای بازی را حل کنید و با پاسخ  دادن‌ها دربازی نهایتان به جواب نهایی دربازی برسید اما چیزی که در این مورد جذاب است این است که حل کردن هر معما و پیش رفتن در هر مرحله کار سختی است چون شما واقعاً مدام دربازی حس یک کارگاه به شما دست می‌دهد که باید به‌درستی انتخاب کنید اما متاسفانه انگار انتخاب درست در این بازی هیچ معنا و مفهومی ندارد. در خیلی از بازی‌ها شما بیشتر بین دو انتخاب ساده گیر می‌کنید اما نکته‌ی مهم اینجا این است که در حالت ظاهری هر انتخاب شما دربازی به چیز می‌رسد که شاید خوشایند نباشد و در ظاهر انتخاب‌های بازی بیش‌تر شبیه هم هستند و این مورد می‌تواند خیلی برای شما در پیش روی داستان چالش ایجاد کند که این مورد نشان می‌دهد که انتخاب‌ها در این بازی بیشتر از هر جای دیگری مهم هستند و شما نمی‌توانید به‌راحتی به انتخاب‌ها دربازی بی‌توجه باشید و هر انتخاب می‌تواند سرنوشت شمارا دربازی به‌طور کامل تغییر دهد که این مورد باعث می‌شود داستان بازی همچنان گیراتر باشد. موردی که خیلی در این نقد مهم است شما بدانید این است که داستان این بازی به‌قدری قوی است که نمی‌شود واقعاً سریع از آن گذشت و شما از هر چیزی که بخواهید در این بازی بگویید به داستان بازی می‌رسید و این یعنی اینکه داستان بازی نهایت عمق را دارد و به‌راحتی شما با هرکدام از انتخاب‌های خود مسیر کلی را تغییر می‌دهید. این مورد دقیقاً باعث این می‌شود که مدام مراحل و انتخاب‌ها دربازی سخت‌تر و سخت‌تر شود و باعث این شود که شما هر مرحله را سخت‌تر بگذرانید. به معنای واقعی شما می‌بینید که پیدا کردن نتیجه‌ی درست در هر مرحله خیلی سخت‌تر می‌شود و نتایجی که شما بعداً دربازی پیدا می‌کنید با انتخاب‌های شما در تضاد بوده است که این مورد خیلی می‌تواند شما دربازی سرگردان کند و دقیقاً جذابیت‌های بازی را هم بالاتر ببرد.

موردی که هر گیمری که این بازی را انجام می‌دهد باید بداند این است که شما با هر انتخاب دربازی به سمت دیوانه‌تر شدن و به سمت پایانی تلخ‌تر هدایت می‌شوید. این مورد شاید با توجه به سبک بازی آن‌چنان‌که دور از انتظار نباشد و شما باید این انتظار را از بازی داشته باشید که در آن خیلی شاهد داستان‌هایی با پایان‌های خوش نیستید و خیلی قرار نیست که داستانی مجنونی دربازی ببینید. ازآنجایی‌که داستان بازی شاید به‌نوعی ۷۰ درصد این بازی را تشکیل می‌دهد باید بگویم که شما با داستانی تلخ و دیوانه‌وار طرف هستید که در هرلحظه شمارا به سمت دیوانه‌تر کردن پیش می‌برد و این دقیقاً نقطه‌ای است که باعث جذابیت و فرق این داستان با همه‌چیزهایی که قبلاً خواندید می‌شود. خیلی توان خود را گذاشته‌ام که در طول این نقد به داستان و افشای آن نپردازم و تمام تلاش خود را هم کردن چون‌که داستان بازی حتی اگر بخش کوچکی از آن افشا شود دیگر جذابیت‌های خود را از دست می‌دهد.

اما چیزی که می‌تواند یک بازی را کامل کند گیم پلی آن است. در بازی The Sinking City کارگاه‌ها بازی‌ها بیشتر بخش گیم پلی را به همراه دارند و البته از جذابیت‌های خاصی هم برخوردار هستند. اما بخش تیراندازی دربازی خیلی خوب طراحی نشده است و پر از ضعف‌های بی‌شمارند. ضعف در نشانه‌گیری و کار با سلاح‌ها هم خیلی زیاد دربازی شمارا آزار می‌دهد همچنین سلاح‌های بازی جذابیت خاصی ندارند و در کل بخش شوتر بازی آن‌قدر خوب طراحی نشده است و حتی در بعضی از بخش‌ها به خود بازی هم لطمه‌ی زیادی وارد می‌کند. البته شما می‌توانید قابلیت‌ها خودتان را ارتقا دهید که این مورد هم می‌تواند برای شما جذاب باشد که در شهر بگردید و به کرفت کردن و پیدا کردن تجهیزات بپردازید تا بتوانید مهارت‌های خود را ارتقا دهید و به‌نوعی این مکانیزم کمی بازی را بیشتر رشد می‌دهد. شما می‌توانید منابع خود را از این طریق به دست بیاورید و برای به دست آوردن اکس پی هم مراحل جانبی بازی را انجام دهید که هرکدام می‌تواند هم جذاب باشد و هم نباشد. مراحل جانبی به دودسته تقسیم شدند یک دسته از مراحل جانبی برای پیدا کردن مواردی در شهر است که داستان‌های جالبی را برایتان روایت می‌کند و رازهای زیادی را برایتان می‌گشاید اما چون بیشتر طولانی و با مبارزه همراه هستند بعد از مدتی شما دیگر راغب نمی‌شوید آن‌ها را انجام دهید و دسته‌ی دوم هم مراحلی که توسط شخصیت‌های اصلی بازی به شما داده می‌شود که به‌اندازه‌ی مراحل اصلی بازی جذاب هستند. گیم پلی بازی در بعضی جاها خیلی ضعف بزرگی دارد مثل تیراندازی و واقعاً خیلی مشکل بدی به‌حساب آید اما ازآنجایی‌که تمام گیم پلی بازی این نیست و به موارد دیگر هم می‌رسد جذابیت‌های خود را هنوز دارد.

بازی The Sinking City موارد دیگری هم دارد که باعث تفاوت آن می‌شود. مثلاً  محل مأموریت‌های دربازی مشخص نیست و شما باید با خواندن محل‌های مأموریت‌ها آن‌ها را پیدا کنید تا بتوانید آن‌ها را انجام دهید که این مورد می‌تواند جذاب باشد اما زمانی بد می‌شود که می‌فهمید معماری شهر خیلی خیلی شبیه به هم هستند و خیلی از مواردی که در شهر هست شبیه به یکدیگر است که شاید بعد از مدتی شمارا کاملاً خسته کند و شما کاملاً از بازی زده بشوید و دیگر رغبتی به انجام این کار نداشته باشید. همچنین با توجه به وضعیت خراب شهر شما آن‌قدر لذت نمی‌برید که در آن به گشت‌وگذار بپردازید. درست است که فضاسازی دربازی خوب است اما جذابیت‌های چندانی به شما نمی‌دهد که در  نقشه‌ی بازی گشت‌وگذار کنید. همچنین یکی از بدترین موارد موجود دربازی این است که دربازی با توجه به بزرگ بودن نقشه وسیله‌ی نقلیه برای سفرها دربازی وجود ندارد و این مورد خیلی بد است که شما باید حتماً دربازی برای رسیدن از دونقطه به هم بدوید و این‌یک مشکل خیلی بزرگ برای شما به‌حساب می‌آید و شاید بعد از مدتی دیگر به گشت‌وگذار در شهر هیچ علاقه‌ای نداشته باشید. اما اینکه نقشه برای شما بخش‌بندی شده است می‌تواند تا حدی شمارا راضی کند و می‌توانیم بگوییم که حداقل در این بخش‌ها سازندگان خوب عمل کردند.

مشکلات فنی بازی The Sinking City واقعا بسیار است.

اما از این بخش هم که بگذریم باید به گرافیک فنی و مشکلات بازی The Sinking City برسیم که اصلاً خوب نیست و بسیار بد است. دربازی باگ‌ها زیادی وجود دارد که از گیرکردن خودتان بگیرید تا اینکه گاهی دشمنتان خود را درودیوار می‌بینید که واقعاً از کیفیت بازی کم می‌کند و به‌نوعی حس خیلی بدی را به شما می‌دهد. همچنین دربازی نقشه بازی و محیط‌ها خیلی دیر لود می‌شوند و شما کلی راه می‌روید و تازه می‌فهمید که مسیر را درست نیامدید و مواردی که می‌خواستید تازه پشت شما ظاهر می‌شود که این نشان از کیفیت بد بازی در این بخش است. همچنان یکی از بدترین باگ‌ها بازی وقتی‌که می‌خواهید باشخصیتی صحبت کنید ممکن است آن شخصیت یک‌دفعه جلوی شما ظاهر شود و این مورد یکی از بدترین موارد بازی به شمار می‌رود. همچنین باید این را هم بگویم که کیفیت موسیقی دربازی و صداگذاری‌ها اصلاً خوب نیست حالا موسیقی یک‌چیزی به حد قابل قبولی است و گاهی هم لذت‌بخش است اما صداگذاری بازی نه و صداها خیلی بی‌کیفیت و بد هستند. همچنان دربازی میان‌پرده‌هایی که وجود دارد آن‌قدر کیفیت بدی دارد که واقعاً نمی‌دانید این میان‌پرده برای نسل ۸ است یا برای ۲۰ سال پیش و واقعاً حد بد کیفیت را به شما می‌رساند. در کل می‌شود گفت که سازندگان تمرکز زیاد خود را بر روی داستان و معماهای بازی گذاشتند و بعد رفتند به مکانیزم ها کارگاهی و بعد هم به بخش تیراندازی رسیدند و درنهایت فکر کنم دیگر اصلاً وقت نکردند که به گرافیک فنی بازی برسند و بعدازآن هم یک موسیقی همین‌طوری رو بازی گذاشتند و تمام دیگر بازی را منتشر کردند. به‌طورکلی از ابتدا بازی را قوی آغاز کردند اما به‌مرور که در هر بخش پیش می‌رفتند بدتر می‌شدند و کمتر کار می‌کردند. البته با توجه به اینکه ۷۰ درصد بازی همین داستان و کارگاه بازی است می‌تواند از روی این موارد گذاشت اما مشکلات فنی زیاد خیلی زیاد به بازی آسیب زدند.

امتیاز NPCBot: 7.5
ثبت امتیاز: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
میانگین امتیازات کاربران: 10٫00 (1 رای)

نقات قوت

نقات ضعف

تگ ها
ارسال دیدگاه
دیدگاه های کاربران (بدون دیدگاه)