نقد و بررسی بازی Mortal Kombat 11 : خشم و خشن در کنار هم

محمد برادران نویسنده: محمد برادران ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۳۰
نقد و بررسی

بازی Mortal Kombat 11 به خوبی ثابت می کند. که سازندگان بازی توانستد به تجربه هایی بالا دست یابند. و این تجربه ها باعث این شد که بازیی بسازند که تجربه ای بی نقص را به کاربر ارائه می دهد. بازی Mortal Kombat 11 به خوبی و به بهترین شکل ممکن ثابت کرد که سازندگان در کار خود استاد شدند. و این بار تجربه ای بی نقص و عالی در بازیی مبارزه ای را به گیمر ها ارائه دادن.

بازی های سری Mortal Kombat  همیشه جز بازی هایی بودند که وقتی به سبک بازی های خشن و مبارزه ای نگاهی می انداختیم. نام آن همیشه بود. و بازی های Mortal Kombat  همیشه به عنوان بازی های برتر این سبک بودند. شاید سری Mortal Kombat  یکی سری قدیمی باشد. و از مدت ها پیش و از دوران بچگی خیلی از گیمر ها را با گیم پلی نفس گیر و خشن خود سرگرم می کرد. اما با ارتقای نسل بازی های ویدیوای بازی های Mortal Kombat  هم ارتقا یافتند. و به بازی های برتر نسل تبدیل شدند. شاید در طول این دوران فراز و فرود هایی برای این مجموعه بود. و در بعضی قسمت ها ما را نا امید کرد و در بعضی های دیگر واقعا تکانی به این سبک داد. اما هیچ وقت نمی شود از بازی های جدید این مجموعه چشم پوشی کرد. و آنها را در نظر نگرفت. به علت اینکه کسانی که طرفدار این سری بازی هستند کم نیستند. و همیشه ارائه قسمت جدیدی در این سری بازی در صنعت گیم و در این سبک جز اتفاقات مهم بود. ولی واقعا بازی Mortal Kombat 11 به همان چیزی تبدل شد که باید می شد. و آیا این سازندگان توانستند برای دومین بار در نسل هشتم بازیی خوب و بی نقص را به گیمر ها ارائه دهند؟ با NPCBOT و نقد و برسی این بازی همراه باشید

وقتی که نسخه ی بتای بازی Mortal Kombat 11 در دسترس قرار گرفت نقد های مثبت و منفی زیادی بود.

وقتی که نسخه ی بتای بازی در دسترس منتقدین و گیمر ها قرار گرفت. چیزی که دیدیم این بود که در بازی تغییرات زیادی اعمال شده است. و خیلی از افراد هم از این تغییرات خوش حال بودند و خیلی ها هم از این تغییرات خوششان نیامد. و دلیل بسیاری از این نقد ها هم این بود که افراد گفتند که بازی تغییرات زیادی را داشته و این تغییرات باعث این شدند که بازی از اصالت همیشگی و به نوعی موتال کمبت بودن خارج شده است. اما خوب می توانم بگویم که من با این نظر مخالفم و این چیزی کاملا طبیعی است. به صوری که وقتی یک بازی تا نسخه های ۱۱ آن پیش می رود. قطعا دیگر نمی تواند با همان مکانیزم های قدیمی کاربر را سرگرم کند و باید مکانیزم های جدیدی را داشته باشد. و این حق سازندکان است که بتوانند در بازی تغییراتی را ایجاد کنند که بازیشان پر فروش تر شود. و اتفاقا گیمر ها باید خیلی هم خوش حال شوند. که سازندگان برای اینکه تجربه ی اینها عوض شود و کمی در بازی تغییرات را تجربه کنند. دست به این اقدام زدند. و بیشتر جامعه هدف سازندگان گیمر هایی بود از مدت ها با این سری بودند و به همین خاطر هم دادن دوباره ی یک بازی در آن هم پس از ۱۰ نسخه واقعا شاید خیلی جذاب نباشد. و  باید در پاسخ به این افرادی که از بازی نقد کردند بگویم که آیا شما حاظر بودید که همان مکانیزم های قدیمی و بدون تنوع را در این بازی هم  ببینید. و در ادامه هم باید بگویم که سازنده قول نداده است که تمام این مکانیزم های بازی را داشته باشد. و این حق وی است که وقتی خود سازنده ی یک بازی است در آن تغییراتی را به وجود آورد. البته بیایید کاملا یک طرفه قضاوت نکنیم.

این حق گیمر ها هم است که هسته اصلی بازی در یک سری نگهداشته باشد. و آنها بتوانند دوباره با این هسته اصلی بازی ارتباط برقرار کنند و تجربه ی خود را بهبوبد ببخشند. ولی خب در بازی هم دقیقا حق هر دوطرف رعایت شده است. و سازندگان تغییرات زیادی را در بازی اعمان کردند. برای مثال در بخشی از این تغییراتی که در بازی به وجود آمد سازندگان طریقه ی کمبت زدن را کمی تغییر دادند. ولی می توانم بگویم که همچنان هسته ی اصلی بازی نگه داشته شده است. و گیمر ها به خوبی می توانند با آن ارتباط بر قرار کنند. به نوعی سازندگان کاری کردند که حس تنوع در بازی به وجود آید. و گیمر ها را با مسائل جدیدی درگیر کردند. وبه آنها جنبه ی جدیدی از بازی را نشان دادند. و در بازی همان هسته ای که از بازی اول این سری بود استفاده کردند. و اصالت بازی را حفظ کردند. و همین مورد بسیار قابل تقدیر است. و وقتی که شما در حال بازی کردند هستید کاملاسوپرایز می شود. زیرا با تجربه ای که قبلا داشتید فرق می کند. ولی در مقابل همان حس بازی کردن Mortal Kombat  به شما می دهد. و این واقعا برای این بازی بینظیر است.

بگذارید قبل از اینکه به بخش بعدی نقدمان برویم و بخش های دیگر بازی را نقد کنیم. این نکته را  به شما بگویم. که کار سازندگان هم بسیار سخت است. چونکه باید بعد ساختن این همه قسمت از این بازی بتوانند ویژگی هایی جدید را به آن اضافه کنند. تا بازی همچنان جذاب و متنوع باشد. و این اضافه کردن تغییرات خود کاری سخت است. به این علت که گیمر ها با ویژگی ها و مکانیزم های بازی به نوعی یکی شدند و با آن خو گرفتند. و عوض کردن این مورد بسیار سخت است. زیرا به راحتی یک اشتباه می تواند کل هسته بازی را برهم بزند. و هسته ای ناقص را به گیمر ها تحویل دهد. و این مورد می تواند به طور کلی تجربه ی کاربر را نابود کند. اما خوش بختانه سازنگان در این بخش توانستند به خوبی عمل کنند. و نشان دادن که سازندگان بازی های مورتال  حرفه ای و با تجربه ای هستند. البته آنها هم می توانستند که هسته کل بازی را عوض کنند. و بعد از یک مدت همه به آن عادت می کردند. و کار آنها هم ساده بود. ولی آنها به تجربه و خاطرات کاربران با آن حس و حال قدیمی Mortal Kombat  بسیار گرامی داشتند. و به آنها توجه کردند. بنابراین این خیلی بی انصافی است. که در این مورد از آنها ایراد گرفته شود. و آنها را مورد نقد قرار داد. از نظر من سازنگان کار خود را در این بخش خوب نگه داشتند. و به حس و خاطرات گیمر احترام گذاشتند. و بنابراین آنها هم شایسته این هستند که ما به آنها احترام بگذاریم.

بازی Mortal Kombat 11

حس خشم در بازی احساس می شود

بازی Mortal Kombat 11 هنوز هم حس خشن خود را دارد.

بازی Mortal Kombat 11 حسی خشن را در خود دارد. درست مثل تمام قسمت های این سری که حس خشونت و مبارزه های خونین را برای گیمر فراهم می کند. بازی Mortal Kombat 11 نه تنها در این بخش رو به عقب نشینی نکرده است. بلکه خس خشونت و مبارزه های خونین و خشم در مبارزه را از هر زمانی بیشتر در بازی تقویت کرده است. و هم چنان بازی Mortal Kombat 11 به اثری خشن تر از قبل و بسیار جدی تر از قبل تبدیل شده است. و اصل همیشگی “اگر در بازی با کسی خشن نباشی، آنها از این فرصت استفاده کرده و شما را نابود می کنند. در این بازی جایی برای عقب نشینی و کوتاه امدن نیست” این دقیقا چیزی است که من در تمام قسمت های این سری حس کرده ام. و در این بخش هم که بسیار قوی تر شده است. و سازندگان این بخش جدی بودن بازی را بسیار از قبل بهبود بخشیدن. و خب این برای کسانی که با این مورد و این اصالت همیشگی سری Mortal Kombat  موافق بودند. خوشایند است. و برای کسانی که با این اصل مخالف بودند. هم بسیار آزار دهنده است. ولی خب باید قبول کرد که این هسته بازی های Mortal Kombat    است. و هسته بازی سراسر از خشم و خشن بودن است. و شما نمی توانید این را تغییر دهید.

اگر بخواهم درباره ی محتوای بازی  صحبت کنم. باید بگم که این بازی از همیشه بیشتر در این بخش عالی تر کار کرده است. و از نظر محتوا به نوعی می تواند گفت که بازی کامل است. بازی Mortal Kombat 11 دارای بخش داستانی است. و سازندگان هم با الهام از بازی های دیگر خود ، این بخش را خیلی خیلی بیشتر بروز کردند. و به  آن اهمیت ویژه ای دادند. سازندگان درست بخش داستانی را پیاده کردند. و در بخش داستانی از میان پرده های سینمایی بسیاری استفاده کردند. البته فکر نکنید که فقط از میان پرده های سینمایی استفاده کردند. بلکه سازندگان  این میان پرده های سینمایی را به خوبی هرچه تمام تر در بازی پیاده کردند. و از این رو در این بخش به خوبی هر چه تمام تر عمل کردند. میان پرده های بخش داستانی بازی از همیشه جذاب تر شدند. و این میان پرده های در بخش داستانی بازی را جذاب تر کردند. و می توانم بگویم که به بخش داستانی بازی قوت بخشیدند. و این کار را هم به خوبی انجام دادند. می توانم بگویم که در Mortal Kombat  های قبلی به بخش داستانی آنقدر اهمیت داده نمی شد. اما این بازی رویه فرق کرده است. و آنها به این بخش بازی بیشتر از پیش اهمیت دادند. و این بخش را جدی تر گرفتند. البته می توانم بگویم که تغییرات بزرگ بازی در این بخش همین استفاده از میان پرده ها بوده است. و اگر بخواهیم در این بخش ریز شویم. می توانم بگویم که از نظر داستان اصلی بازی ، که بازی چگونه داستانی را روایت می کند. و این روایت آیا  واقعا خوب است یا نه ؟ باید بگم که بازی در این بخش جذاب کار کرده است. اما نقطه ضعف های زیادی هم دارد. که در ادامه به آن می رسیم. 

کلیت داستان بازی ایده جذابی دارد. ایده ای که سازندگان آن را انتخاب کردند. ایده ی دستکاری زمان است. از زمان ورود به به بازی متوجه می شویم که شیناک شکست خورده است. و ریدن در حال شکنجه ی او است. خب تا اینجا انگار همه چیز درست به نظر می رسد. اما داستان اصلی بازی از زمانی جذاب تر می شود که کرونیکا شخصیت منفی جدید داستان وارد عمل می شود. که قدرت اصلی او هم دستکاری زمان است. و از اینجا به بد است که داستان کمی جذاب تر می شود. این ایده باعث شده است که ما تکه های جالبی از دست کاری زمان را ببینیم. و این مورد می تواند برای هر گیمر جذاب باشد. به طور کلی می توانم بگویم که داستان بازی کلیت خوبی دارد. ولی با اینکه داستان بازی به شدت کم است. به طور کلی داستان بازی ۵ تا ۶ ساعت است. و این مقدار گیم پلی بخش داستانی واقعا زیاد به نظر نمی رسد. آن هم برای ایده ی کامل و گسترش یافته ی درستکاری زمان ، البته باید به ترکیب آن با بازیی مثل Mortal Kombat  هم توجه کرد. که بفهمید که بخش داستانی به راحتی می توانست گیم پلی زیادی داشته داشد. اما نمی دانم که چرا سازندگان روی آن کار نکردند. و اتفاقا این کار به این ایده و خشونت بیشتری که سازنگان به بازی اضافه کردند بیشتر می آید. و همه ی ما انتظار داستانی کامل تر را داشتیم. و این مدت زمان با توجه به مواردی که در بالا گفتم واقعا کم است. و اصلا خوب نیست و گیمر را راضی نمی کند و او را به وجد نمی آورد. 

گیم پلی داستانی بازی Mortal Kombat 11 کم است.

اما مشکل اصلی بازی این نیست. مشکل اصلی این است که حداقل انتظاری که از این سازندگان داشتیم این بوده است که وقتی که این مقدار گیم پلی بخش داستانی بازی کم است. باید این چند ساعت گیم پلی متنوعی را به گیمر ارائه دهند. اما متاسفانه اصلا اینطور نیست. و دلیل اصلی این مورد هم این است که سازندگان دیگر زیادی از  دستکاری زمان استفاده کردند. و به نوعی داستان را الکی به ریخته کردند. و بعد از یک مدتی دیگر داستان آن شور و نشاطی که باید داشته باشد را ندارد. و شما هم بعد از چند وقت می فهمید که انگار سازندگان فقط سعی داشتند که این بخش را طولی تر کنند. و این دقیقا ضعف سازندگان در این بخش را می رساند.

شاید به این مورد توجه نکنید. و بگید که مهم نیست. اما به می توانم بگویم که وقتی وارد بازی می شوید به احتمال خیلی بالا این حس را دارید. و این موضوع به شدت آزارتان می دهد. اگر بخواهم بیشتر بگویم این است که سازندگان انگار یک داستان زیاد را تکه از آن را گرفتند. و آن را مدام دستکراری کردند. و این را در قالب داستان اصلی بازی منتشر کردند. که این موردخیلی توی هیجان فرد تاثیر می گذارد. به طوری که سازند گان کمی بیشتر وقت نگذاشتند. و یک داستانی پر محتوا تر را به ما ارائه کنند. البته من می گوییم که وقت نگذاشتند. شاید گذاشته باشند. اما این چیزی نیست که انتظار داشتیم. با نامی که این استودیو دارد انتظار داشتیم که بازی Mortal Kombat 11 خیلی از لحاظ داستانی کامل تر باشد. و داستانی خوب را برایمان به روایت بگذارند. اما اصلا این طور نیست. البته دیگه نباید خیلی این موضوع را بزرگ کرد. ولی باید بگم که تاثیری که در تجربه ی فرد می گذارد اصلا خوب نیست.

از دیگر نکات منفی داستان بازی با به این اشاره کنم که سازندگان نتوانستند در معرفی شخصیت های منفی داستان به خوبی عمل کنند. و این کار را خوب انجام دهند. و به نوعی شما در بازی این موضوع خیر و شر یا همان شخصیت های مثبت و منفی را درک نمی توانید بکنید. و این مورد به شدت روی بازی تاثیر می گذارد. و باعث سردرگمی  گیمر می شود. به نوعی که سازندگان باید در معرفی این شخصیت های منفی آنها را شخصیت هایی خشن و شرور جلوه می دادند. که البته در این قسمت ضعف داشتند. دقیقا بخش معرفی شخصیت منفی کاراکتر ها به گونه ای است که ، انگار یک یک بخش را بیش از حد پر رنگ کردند. و آن را گسترش دادند. اما در مقابل یک بخش هم اصلا خوب رشد نکرده است. و این موضوع باعث بهم ریختگی شخصیتی می شود. و باعث این می شود که شخصیت ها کامل نباشند. و این موضوع در بازی که باید به طور شفاف شخصیت های مثبت و منفی آن معلوم باشد. یک ضعف بزرگ به حساب می آید. و سازنگان باید روی این بخش بیشتر کار می کردند. به علت اینکه در این گونه بازی ها به روشنی و در همان ابتدا شخصیت ها و رفتار و نوع خیر و شر آنها معلوم است. اما چون که شخصیت های بازی کامل نیستند. این مورد هم نقص دارد.

این مورد ها شاید به تنهایی یک ضعف به حساب بیایند. و وقتی با هم می شوند. بسیار به ضعف بزرگی تبدیل می شوند. در بازی که شخصی پردازی خوبی ندارد. و تقابل شخصیت ها به درستی معلوم نشده. و عملا شخصیت هایی کامل شکل نگرفته اند. و این مورد وقتی به داستان ضعیف بازی و تکرار یک ایده در بخش های مختلف و تکرار و در همان حال مقدار کم گیم پلی باهم ترکیب می شوند. باید بفهمید که در این بخش داستان بازی اصلا وقت کافی گذاشته نشده است. و یا تجربه ی سازدگان کم بوده است. که این مورد دوم را بعید می دانم. به علت اینکه سازندگان نزدیک به ۱۱ قسمت از این مجموعه را ساختند. و همچنین بازی های بزرگ دیگری نیز دارند. بنابراین نباید در این بخش ضعیف باشند. اگر این بخش ها کمی بهینه تر می شدند. و چند نفر مدام آنها را تست می کردند. شاید گیمر ها با این مشکل الان رو به رو نبودند. و سازدگان این دو مورد را رفع کرده بودند. اما حیف که سازنگان زودتر جلوی آن را نگرفتند.

خب برگردیم به نقد خودمان ، برای مثال کاراکتر هایی مثل گراس و کلکتور که در بازی Mortal Kombat 11 به نوعی کاراکتر های جدید به حساب می آیند. و داستان بازی باید درباره ی آنها خیلی بیشترر توضیح می داد. تا مثلا درباره ی یک کاراکتر که بیشتر گیمر های طرفدار این سری آن را می شناستند. سازنگان باید به نوعی این مورد را نشان می دادند. و مثلا برای آنها یک بخش داستانی و یا یک پیش زمینه می گذاشتند و ما را بیشتر با آنها آشنا می کردند. اما این مورد به خوبی رعایت نشده است. و گیمر را به خوبی با این افراد آشنا نمی کنند. که این دقیقا نقطه ی ضعف بزرگی به حساب می آید. اگر برای مثال کمی این بخش ها را مهم تر جلوه می دادند. و ما را بیشتر با این کاراکتر های تازه آشنا می کردند خیلی خوب بود. اما بازی فقط به چند تکه پرده ی سینمایی بسنده کرده است. و چیز بیشتر برای ما در نظر گرفته نشده است. در حالی که وقتی کاراکتر های دیگر در ذهن ما هستند. در ذهن ما از آنها پیشینه کاملی داریم. اما از این شخصیت ها جز چند دقیقه آشنایی و چند بار دیدنشان دیگر چه چیزی داریم؟ هیچ چیز. و این مورد برای گیمر های حرفه ای یا افرادی که بیشتر به این سری علاقه دارند و به نوعی طرفدار همیشگی این سری محسوب می شوند. بیشتر مهم می شود. یا افرادی که تازه با این بازی آشنا شدند. و بیشتری چیزی که در ابتدا از بازی می فهمند چند کاراکتر و چند ضربه است. و این به طوری باعث این شده که بازی  هم برای افرادی که تازه بازی را انجام دادند. و تازه با بازی آشنا شدند. گنگ باشد و آنها زیاد نتوانند با بازی ارتباط بر قرار کنند. و برای آنها بازی فقط مشت و لگد باشد. و تازه این مورد برای گیمر های قدیمی این بازی هم بسیار بد تمام شده است. و آنها را آزار داده است. زیرا آنها انتظار های زیادی از بازی داشتند در این بخش بازی به طوری کلی آنها را نا امید کرده است. و همچنین آنها انتظار داستانی کامل تر و با شخصیت پردازی بهتر و آشنایی کامل تری داشتند. ولی این مورد اصلا خوب پیاده سازی نشده است. و آنها را هم نا امید کردند. و این خیلی بد است که یک بازی طرفداران همیشگی خود را نا امید کند. 

بازی Mortal Kombat 11

حرکات در بازی Mortal Kombat 11 صحنه ی سینمایی جذابی دارند.

این مورد ها فقط در درباره ی شخصیت های منفی نیست. بلکه در باره ی شخصیت کرونیکا هم است. در بازی ما باید او را در حال انجام کاری مهم و خطر ناک ببینیم. اما شیوه ای که بازی دارد اصلا این گونه نیست. و بیشتر به سمت تهدید است. تا یک کار مهم و خطرناک. و این مورد شاید انقدر جذاب نباشد. و در ارتباط شخصیت ها با هم تاثیر بگذارد. و این تاثیر گذاری به ذهن خیلی ها خوش نمی آید. و این مورد را دوست ندارد. در واقع بیشتر به همان داستان های معمولی خیر و شر است. و یک داستان کلیشه ای در این مورد روایت می شود. و جذابیت زیادی در این بخش نیست. همچنین از هم چین داستان هایی خیلی راحت می تواند به آخر داستان پی برد. و این باعث می شود که روی تجربه ی کاربر حس بدی بگذارد. و در مورد نحوه ی داستان سازندگان به خوبی عمل نکردند.

بخش داستانی بیشتر به عنوان یک بخش تمرینی باید برای بازی در نظر گرفت. و نباید از آن در بازی مورتال کمبت ۱۱ انتظار چیزی بالا را داشته باشیم. و انتظار داستانی بسیار حماسی و جذاب و خیره کنند را داسته باشیم. که شاید با توجه به سبک بازی کمی قابل قبول باشد. و برای آشنایی با شخصیت های مورتال کمبت ۱۱ و ورود به دنیای فوق الاده آن تا همین اندازی می توان گفت که قابل قبول است. و بهتر است سریع تر از این بخش بگذریم. (البته در پایین توضیح کاملی در باره ی بخش ها و داستان بازی می دهم). در کل باید گفت که داستان بازی نه آنقدر خوب و عالی است. و نه آنقدر بد است. که بخواهیم خیلی به از آن ایراد بگیریم.

فکر کنم با توضیحاتی که در بالا دادم به خوبی به این موضوع رسیده باشید که برای یک بازی با سبک مبارزه داستان آنقدر ملاک نیست. اما در حالی که در بخش های دیگر و در سبک های دیگر این موضوع خیلی اهمیت دارد. برای مثال بازیی مثل god of war  داستان خیلی مهم است. و اگر در داستان ضعفی وجود داشته باشد آسیب آن به همه ی بخش ها می رسد. اما در بازی های مبارزه ای این موضوع کاملا فرق دارد. و حتا اگر بخش داستانی برای بازی نباشد. زیاد مشکلی نیست و روی بازی تاثیر نمی گزارد.  اما خوب این به این موضوع نیست که تمام کاستی هایی که در بخش داستانی شاهد آن هستیم در بازی تاثیر نمی گذارد. بلکه بخش ها و مسائلی هستند که بسیار زیاد در بازی تاثیر می گذارند.برای مثال شخصیت پردازی بازی خوب نیست و این کاملا روی تک تک بخش های بازی تاثیر خود را می گذارد. برای مثال در بخش آنلاین کمتر کسی را خواهیم دید که از شخصیت های جدید استفاده کند. و با آنها به بازی کند. و این موضوع هم دقیقا به علت شخصیت پردازی نا درست سازندگان بازی است. و این موضوع همان طور که گفتم خیلی خیلی روی بازی تاثیر می گذارد. و ما حداقل انتظاری که داشتیم این بود که با شخصیت پردازی مناسب ، شخصیت های را به بازی اضافه کنند که  روی بازی باز تاثیر بگذارد. و گیمر ها را شیفته ی خود کند. همچنین این شخصیت ها به خوبی ظاهر شوند. تا ما هم بتوانیم در قسمت های دیگر این مجموعه منتظر آن ها باشیم. و آنها را به کاراکتر محبوب خود تبدیل کنیم. اما موضوع اصلا این طور نیست. و سازندگان دقیقا برعکس چیزی که در بالا نوشتم عمل کردند.

بازی Mortal Kombat 11 هم برای بازیکن هایی که انتظار تجربه ی تک نفره را دارند جذاب است و هم برای آنها که انتظار یک تجربه ی چند نفره را دارند.

ولی در مجموع بازی مورتال کمبت ۱۱ شاید نقص هایی در بخش داستانی و نقص هایی هم در بخش شخصیت پردازی داشته باشد. اما تواسته به حالتی خوب عمل کند. و این باعث این شده است که هم بازیکنانی که انتظار تجربه ی تک نفره دارند را راضی کند. و هم بازیکنانی که انتظار تجربه ی چند نفره دارند را راضی کند. و می تواند هر دو گروه را راضی کند. و بازی مورتال کمبت ۱۱ برای هر دو دسته از مخاطبین خود محتوایی جذاب را ترتیب دیده است. آنهایی که کلا به صورت تک نفره بازی می کنند. در بازی بخش های داستانی و انلاین و غیره را دارند. و بازی با محتوا هایی که دارد آنها را به خوبی سرگرم می کند. شاید در بخش داستانی گیمر را کمی نا راضی کند. اما بعد از اینکه گیمر در بخش داستانی به بازی و شخصیت های آن آگاه شد. می تواند وارد حالت های دیگر و حالت آنلاین شود. و از تمام این بخش ها لذت کافی را ببرد. در بخش آنلاین می توان گفت که یکی از جذاب ترین بخش ها است. به راحتی گیمری که می خواهد را می تواند سرگرم کنند. و به او تجربه ی کامل را بدهد. و در این مورد بازی با توجه به ضعفی که در اوایل داشت و داستانی نا مناسب را به فرد ارائه داد. اما از آن به بعد دیگر بخش لذت بازی آغاز می شود. و تجربه هایی بی نقص را به فرد می دهد. که برای همین موضوع می شود از کاستی های بخش داستانی چشم پوشی کرد. و آنها را در نظر نگرفت. خب ، در بخش چند نفره و افرادی که دوست دارند از بخش چند نفره لذت ببرند. بازی محتوا هایی را برای آنها در نظر گرفته است. و توانسته این گروه از افراد را نیز راضی کند. برای افرادی که دوست دارند چند نفره و در واقع گروهی بازی کنند. بخش هایی مثل مبارزه ی دو نفره که در بیشتر بازی های این سبکی شاهد آن هستیم. و بخش آنلاین بازی می تواند این دسته از افراد را سرگرم کند. و برای این افراد می تواند جذاب باشد. چون که بازی به طوری بیشتر بازیکنانش به همین دودسته تقسیم می شود. و این دوسته هستند که باید از بخش های بازی لذت ببرند. و سازندگان باید آنها را  راضی کنند. و می توان گفت که سازندگان در این ماموریت خود تواستند به خوبی عمل کنند. و انتظاراتی که گیمر های این دو دسته از سازندگان دارند را بر آورده کنند. البته باید اضافه کنم که منظور از راضی کردن ، بخش محتوای بازی است. نه بخش های دیگر و برای بخش های دیگر هم در ادامه ی این نقد و برسی توضیحاتی را ذکر کردم که باید ببینیم سازندگان در ادامه چی کار کردند.( برگردیم به نقد خودمان و ادامه ی نقد)

یکی از حالت هایی که برای بخش یک نفره ی بازی در نظر گرفته شده است. حالت Towers of Time است. که می توان به نوعی به همان برج های رقابتی این سری تشبیه کرد. و این مورد شاید برای طرفداران بسیار جذاب باشد. که دوباره آن حسی که داشتند زنده شده است. اما این بخش با چیزی که ما قبلا در بازی می دیدیم به شدت متفاوت است. به صورتی که این بخش به سرعت بروز می شود و برای گیمر چالشی جدید را به همراه دارد. همچنین در تک تک بازی ها قوانین جدید حاکم است. شرایط و چالش های بازی هم به نوعی تنظیم شدند که در هر یک از مبارزات باعث جذابیت بیشتر گیمر می شود و برای او چالشی که به وجود می آورند بسیار جدید است. این یکی از حالت های بازی بود که همراه با تغییراتی که سازندگان در بازی اعمال کردند به نوعی آپدیت شد و مکانیزم ها ، قوانین جدید به این بخش اضافه شد. شاید این مورد از نظر بعضی از گیمر ها کوچک به نظر بیاید. ولی از نظر گیمر هایی که با این بازی خاطره دارند و طرفدار این بازی هستند نکته ی بسیار مهمی است. چون که دقیقا فرد را به چالشی مداوم دعوت می کند. و این چالش باعث برتر شدن این بخش در نزد بازیکن می شود. چون که شاید قبلا و در سری های قبل این مورد وقتی که تمام می شد حس خوشی به کاربر نمی داد. چونکه کاربر به نوعی دوست داشت که دوباره به بازی ادامه دهد. اما خبری از این مورد نبود. ولی الان با توجه به این تغییر همه چیز فرق کرده است. و جذابیتی وارد بازی شده است که بازیکن به خوبی در این بخش آن را حس می کند.

این بخش دقیقا مانند بخش چالش در بازی های آنلاین و دیگر بازی ها است. که با این بخش به نوعی سعی می کنند به بازیکن تمام مکانیزم های بازی را نشان دهند و با آن چالش بسازند. این نکته را بازی مورتال کمبت در خود ساخته و با این بخش یکی کرده است. برای همین چیزی که در بازی ایجاد شده است فرصتی بی نظیر به گیمر می دهد تا بتواند بخش های مختلف بازی را تجربه کند و از آن لذت ببرد.

حالت بعدی در بخش تک نفره Klassic Towers است. که در آن می توان گفت که تغییر خاصی را مشاهده نمی کنیم. و بیشتر از همان مکانیزم های قبلی بازی استفاده می شود. در این حالت شما با توجه به درجه ی سختی که در بازی انتخاب می کنید. باید یک برج را تا انتها نبرد کنید و تمام شد. اما در این بخش ما برج های دیگری نظیر برج بی پایان و برج بقا داریم.  که می توانم به راحتی بگویم این بخش ها یک امتیاز ویژه برای بازی مرتال کمبت ۱۱ به حساب می آیند. در این بخش های شما به نوعی در یک رقابت طولانی قرار گرفته اید. این رقابت می تواند برای هر شخصی در درجات مختلف لذت بخش و جذاب باشد. مخصوصا که حالا  با اضافه شدن پرده های سینمایی این بخش ها از همیشه برای بازیکن جذاب تر شده اند و جذابیت آنها بیشتر شده است.

بخش بعدی که در قسمت محتوا های تک نفره بازی قرار دارد و به نوعی آخرین بخش این قسمت است. بخش Krypt نام دارد. ما این بخش را در نسخه های قبلی بازی هم دیده بودیم. اما این بخش هم به همراه تغییرات سازندگان بسیار برتر و کامل تر از قبل شده است. در مقایسه با قسمت های قبلی باید بگویم که پیشرفتی که در بازی وجود دارد کاملا قابل لمس است. این پیشرفت ها باعث شده است که جایگاه این بخش جلو تر بیاید و برای گیمری که می خواهد بخش نفره را تجربه کند یکی از بخش های مهم به حساب بیاید. اما ساز و کار حالت Krypt به این گونه است که شما در آن از دید سوم شخص وارد یک جزیره ی مرموز می شوید. در این جزیره صندق هایی در گوشه و کنار آن وجود دارد و شما با باز کردن این صندوق ها منابعی مختلف را به دست می آورید که می توانید با استفاده از این منابع ، آیتم های متنوعی برای خود خلق کنید. همچنین در این جزیره راز و رمز بسیار وجود دارد. و شما می توانید تمام این راز و رمز ها را پیدا کنید. که به راحتی می توانم بگویم جذابیتی که این بخش اجاد می کند با مبارزات داخل بازی برابری می کند. و باعث هر چه برتر شدن بازی می شود. در کل می توان گفت که این حالت بازی (Krypt) یکی از حالت های جذاب در سبکی ماجراجویانه است. که وقتی شما را به دیدی سوم شخص می برد تازه پتانسیل و جذابیت بالای این بخش معلوم می شود. این بخش با اضافه کردن تجربه ای ماجراجویانه به بازیی مبارزه ای باعث ایجاد تنوعی بی حد و گیم پلی برتر شده است. که می توانم بگویم جای همچین بخش کاملی در بازی بسیار خالی بود و به شخصه در انتظار همچین تجربه ای بودم. که همچین بازی قدیمی و ریشه داری در سبک مبارزه ای بتواند گیم پلی ای ماجرا جویانه را به ما نشان دهد. و این واقعا برای خود من جذابیت دارد.

اما به طور کلی بازی برای یک تجربه ی تک نفره محتوایی کامل را در اختیار گیمر قرار داده است. که گیمر احساس کمبود نکند و به راحتی بتواند از این بخش لذت ببرد. در یک جمع بندی کلی می توان گفت که بخش Towers of Time با بروز شدن مداوم باعث ایجاد حسی نو در بازیکن می شود. حالت Klassic Towers هم تغیرات زیادی ندارد. اما همچنان با دارا بودن برج های بقا و بی نهایت مهری تایید بر جذابیت این بخش است. و در آخر هم که بخش Krypt با اضافه کردن یک حالت مینی ماجراجویی جذابیت را به حد زیادی بالا برده است.

استودیو سازنده ی بازی Mortal Kombat 11 ، آن را یک بازی تمام رقابتی ساخته.

اما خب استودیو سازنده بازی Mortal Kombat 11 را نه فقط برای یک تجربه ی یک نفره بلکه برای یک بازی تمام رقابتی ساخته است و این ذهنیت در بخش محتوای چند نفره بازی به خوبی به چشم می خورد. در بخش چند نفره بازی تغییرات زیادی رخ داده است و این تغییرات باعث بهتر شدن این بخش نسبت به نسخه های قبل شده است. اولین پیشرفت بسیار زیادی که بازی در بخش چند نفره شاهد آن است. بهبود وضعیت سرور های بازی است. در نسخه قبلی این سری استودیو سازنده از بد بودن سرور های بازی بسیار زیاد ضرر کرد. و این ضرر فقط برای استودیو سازنده نبوده است. بلکه این ضرر به بازیکن ها هم کشیده شده و باعث ایجاد تجربه ی بد بازیکن در این بخش می شد. در نسخه ی قبلی بازی به علت بد بودن سرور ها سرعت اتصال و تجربه ی این بخش بسیار پایین بود و این دقیقا مشکل افرادی بوده است که قصد داشتند  در این بخش تجربه ی سریع تری داشته باشند. اما متاسفانه تا روز های آخر این مشکل با بازی بود و حس ایجاد تجربه ای دلچسب را از بازیکن گرفت. اما حالا سازندگان حمت کردند و با سرور های جدید برای این قسمت شرایط بسیار بهتر شده است. حالا دیگر بازیکنان بسیار سریع و با سرعت به این محتوا دسترسی دارند و می توانند مبارزات خود را سریع شروع کنند. حالا دیگر بازی با نمایش وضیعت اتصال  و پینگ در بازی تجربه از این بخش بسیار لذت بخش تر شده  است. همین موضوع به نوعی سبب این شده است که بازیکنان بیشتر به این بخش بروند. و از این بخش لذت بیشتری ببرند.

بازی Mortal Kombat 11

بازی دارای شخصیت های زیادی است

نکته ای که برای ما ایرانی ها بسیار خوب است این است که سرور های بازی با هیچ گونه محدودیتی رو به رو نیستند و ما به راحتی می توانیم به بازی و بخش آنلاین آن وصل بشویم و لذت کامل ببریم. شاید این موضوع در نمره دهی هیچ تاثیری نداشته باشد. ولی برای کسانی که می خواهند این بازی را از داخل ایران تهیه کنند بسیار مورد مهمی است. چون به راحتی می توانند به بازی وصل شوند و نیازی به روش های تغییر آی پی ندارند. این موضوع هم زمانی بسیار اهمیت بیشتری پیدا می کند که اگر کسی بخواهد این بازی را در کنسول تجربه کند تغییر دادن آی پی آن بسیار سخت است. این مشکل برای کنسول بازان بسیار زیاد است و برای همچین بازیی که شاید فرد در روز دلش بخواهد این بازی را تجربه کند. اما نمی خواهد به مدت زیادی به پای آن باشد. بسیار اهمیت بیشتری پیدا کند. به این دلیل که شاید برای تغییر آی پی در کنسول ها باید زمان زیادی وقت گذاشت که خیلی وقت ها هم شاید این مورد امکان پذیر نباشد. اما حالا دیگر سازندگان با این سرور های جدید حداقل خیال ایرانی ها را از اینکه چگونه باید به بازی وصل شوند و آن استفاده کنند ( بخش چند نفره) راحت کرده است. همچنین محتوای این بخش شامل بازی معمولی و در برابر هم ، بازی دوستانه ، تورنمنت می شود. در حالت بازی معمولی شما می توانید به صورت تکی و به صورت رقیب در کنار هم قرار بگیرید. و با رقیبی که به صورت اتفاقی انتخاب می شود به بازی بپردازید. همچنین در این بخش یک امکان بسیار خوب برای فرد این است که می تواند در صورت رضایت با کاراکتر های دیگر دوباره به همین مبارزه با همین رقیب بپردازد و این مورد می تواند بسیار برای هر فردی جذاب باشد و می شود گفت که امکانی جالب برای بخش چند نفره به حساب می آید. بیشترین تاثیر این بخش این است که شاید شما در کل جهان با بازیکان مختلفی رو به رو شوید و مبارزه کنید. اما در بین اینها از یکی خوشتان بیاید و به نوعی در بازی و در مبارزه حالت چالشی و رقیبی دوستانه برای هم پیدا کنید. و دوست داشته باشید که دوباره همین تجربه را داشت باشید. اما در سری ها قبل همچین امکانی نبود. اما حالا و بسیار راحت و فقط با رضایت بازیکنان می توانید به ادامه بازی بپردازید. در حالت بعدی یا همان مبارزه ی دوستانه شما می توانید به صورتی با دوستان خود به صورت آنلاین بازی کنید. شاید در این مورد از بازی های مبارزه ای که البته مخاطب زیادی دارند (هم چنین در ایران هم مخاطب بالایی دارند) بسیار زیاد به چشم بیاید. چونکه شما می توانید با استفاده از این بخش با دوستان خود که شاید امکان این را ندارید که به خانه هم بروید و یا در فاصله های بسیار دور با هم زندگی می کنید و یا نه اصلا نمی خواهید به خانه هم بروید. ولی می خواهید حس تجربه و مبارزه و به چالش کشیدن هم دیگر را داشته باشید. خب با توجه به این بخش دیگر این امکان در اختیار شما قرار گرفته شده است و می توانید به راحتی با هم به تجربه بپردازید. حالت آخر یا همان حالت تورنمنت همان طور که از اسمش هم پیداست یک حالت مبارزه ای و چالشی در مقیاس جهانی است و می تواند برای افراد بسیار جذاب باشد. اما در زمان نوشتن این نقد هنوز مدتی تا باز شدن این بخش مانده است. ما هم باید صبر کنیم تا بتوانیم بخش های مختلف این حالت را برسی کنیم. اما به طور کلی فکر نکنم نیازی به برسی باشد چون که این حالت بسیار برای همه ی افراد روشن است و دیگر نیازی به توضیح ندارد که سبک آن چگونه است. اما چیزی که در این بخش بسیار مهم است و باید ببینیم که سازندگان در این بخش چه کار می کنند، محتوای این بخش است. چون که در حالت تورنمنت محتوا بسیار مهم است و این دقیقا محتوا است که می تواند یک تورنمنت را به زمین بزند و یا یک تورنمنت عالی را به بازیبازان ارائه دهد. این دیگر به کار سازندگان بستگی دارد. ولی در کل تمام این بخش ها و توضیحات برای این بود که بازی Mortal Kombat 11 ثابت کرده است که یک بازی رقابتی است و در بخش آنلای بسیار خوب و تمیز کار شده است.

هسته ی گیم پلی در بازی هایی مثل بازی Mortal Kombat 11 بسیار مهم است.

اما خب با تمام این محتوا ها چیزی که در یک بازی مبارزه ای بسیار مهم است  و در این نوع بازی ها خیلی خیلی اهمیت دارد هسته گیم پلی است. دقیقا هسته گیم پلی همان چیزی است که یک اثر را دوست داشتنی تر  می کند. هسته گیم پلی دقیقا همان چیزی است که باعث سرگرم کننده شدن و یا کسل کننده شدن یک بازی می شود. و طبق چیزی که در تمام بازی ها وجود دارد گیم پلی ( هسته گیم پلی) است که باعث این می شود یک بازی جذاب باشد و دقیقا بخش اصلی و مرکزی یک بازی را گیم پلی تشکیل می دهد. در یک بازی هر چقدر هم که داستان خوب باشد و گرافیک عالی اما اگر گیم پلی آن خوب نباشد اصلا نمی شود از بازی لذت برد. به عبارتی دیگر می توانم بگویم که این گیم پلی است که یک بازی را محبوب می کند. دقیقا چیزی که در ساختن یک بازی سخت است همین گیم پلی است. چونکه در یک بازی باید بیشتر بخش های آن با هم هماهنگ باشند تا یک گیم پلی خوب ساخته شود. خب این مورد در بازی های مبارزه ای بسیار پر رنگ تر است. زیرا در یک بازی مبارزه ای مهم ترین بخشی که وجود دارد مبارزات و گیم پلی است و به خاطر همین موضوع است که در یک بازی مبارزه ای هیچ وقت داستان ملاک نبوده است. چون در همچین بازی هایی مهم ترین بخش گیم پلی است و تمام چیز بازی گیم پلی است. در بازی Mortal Kombat 11 هم به این مورد توجه شده است و در کل بازی های این سری به جز چند تا شاهد انتشار بازیی بسیار با گیم پلی خوب بودیم و این حالا به بازی Mortal Kombat 11 هم آمده است تا دوباره حس یک بازی مبارزه ای را برایمان زنده کند. اما با توجه به چیزی هایی که در ابتدای مقاله گفتم گیم پلی بازی تغییرات زیادی را شامل شده است و خیلی ها هم از این تغییرات استقبال کردند و خیلی ها هم از آن بدشان آمد. اما در کل اینکه خوشتان بیاید و نیاید بستگی به خود فرد و سلیقه های او دارد. اما اگر بخواهم بحث سلیقه را در نظر نگیریم باید بگویم که بیشتر تغییرات بازی مثبت است. به طوری که وقتی به حالت آنلاین می روید و با بازیکنان دیگر بازی می کنید این مورد بسیار اهمیت پیدا می کنید و دقیقا اینجا است که می فهمید چقدر این موضوع مهم است و این تغییرات باعث بهتر شدن بازی شده است. به طوری که شما در بازی شاهد این نیستید که دیگر یک فرد بتواند فقط با زدن دکمه ها پشت سر هم و سریع و به طور کلی با مبارزه ی بی برنامه در بازی موفق شود. و این مورد خیلی باید از نظر یک گیمر حرفه ای مهم باشد. زیرا در همچین بازی هایی ما خیلی شاهد این موضوع بودیم که فرد فقط با فشار دادن دکمه ها پشت سر هم می توانست موفق شود. و به طور کلی بازی هیچ اصولی ندارد. اما در بازی Mortal Kombat 11 با تغییراتی که در گیم پلی ایجاد شد دیگر هر وقت فردی برنده شد می توان گفت که او واقعا بازی را بلد است و در آن حرفه ای است و دیگر از بردن های الکی خبری نیست و فرد باید واقعا گیمر باشد تا بتواند دیگران را ببرد. خب طبق چیز هایی که گفتم شاید به این فکر افتاده باشید که دیگر گیم پلی بازی از همان حالت سریع خود خارج شده است و لذت پیشین را ندارد. اما این کاملا اشتباه است. زیرا شاید بازی کمی اصولی تر شده باشد اما شما اصلا در بازی کندی احساس نمی کنید و همچنان در بازی زدن ضربات سریع بسیار مهم است. و از اهمیت ویژه برخوردار است. به طوری می توانم بگویم که بازی همچنان سریع است. چونکه سرعت یکی از رکن های اصلی یک بازی مبارزه ای است و اگر از بازی حذف شود دیگر چیز زیادی از بازی باقی نمی ماند و به طوری بازی کاملا کسل کننده می شود. اما در بازی Mortal Kombat 11 سرعت همچنان ثابت است. ولی باید به این موضوع توجه کنید که سازندگان طوری گیم پلی را برنامه ریزی کردند که ما شاهد گیم پلی اصولی تر و با برنامه تر ولی با همان سرعت بالا باشیم و می شود گفت که کار سازندگان در این بخش موفق عمل کرده است و به بهبود تجربه ی بازی بسیار کمک می کند. همچنین ما باید خوش حال باشیم که این رکن یعنی اصولی تر شدن گیم پلی به بازی اضافه شده است. زیرا خیلی از شرکت ها و سازندگان به علت اینکه شاید به بازی لطمه وارد شود و به طوری کل گیم پلی بر هم بخورد این کار را نمی کنند و حاظر نیستند که این ریسک را بپذیرند. می شود گفت که سازندگان بازی Mortal Kombat 11 جز اولین ها بودند که دقت را به گیم پلی همچین بازی هایی اضافه کردند و این مورد به علت اینکه شاید هیچ بازی کاملی در این بخش نباشد. به طوری که ما واقعا بازی های مبارزه ای با منطق واقعی و دقیق در گیم پلی بسیار کم داریم و هیچ کدام انها کامل نیستند. همین موضوع نکته کلیدی است که با توجه به اینکه شاید در بازی و در تغییراتی که در گیم پلی بازی ایجاد شده است. بازی Mortal Kombat 11 یکی پیشگامان است می توان به بعضی از ضعف های بازی چشم پوشاند و آنها را در نظر نگرفت. این حداقل کاری است که ما هم می توانیم در حق سازندگان بازی انجام دهیم و از این چند چیز کوچک در بخش تغییرات گیم پلی گذشت کنیم. ولی می توانیم از این به بعد خوش حال باشیم چون که دیگر در قسمت های بعدی این سری شاهد این نیستیم که گیم پلی غیر اصولی باشد و ما در قسمت های بعدی گیم پلی منطقی را بهتر حس می کنیم و می شود این مورد را به عنوان یک پیش زمینه برای تغییرات در بازی های آینده در نظر گرفت. 

بازی Mortal Kombat 11

گیم پلی بازی تغییرات زیادی کرده است

گیم پلی بازی تغییرات زیادی کرده است و همین موضوع باعث این شده است که حتا گیمر های حرفه ای  هم به راحتی نتوانند به بازی عادت کنند. تغییراتی که در گیم پلی بازی اعمال شده است فقط به مواردی که در بالا گفتم خلاصه نمی شود. بلکه به موارد زیادی مربوط می شود. که این تغییرات در آنها باعث ایجاد یک تنوع در بازی شده است و افرادی که از قبل با این سری همراه بودند کمی برایشان عادت کردن به این تغییرات سخت است. برای مثال نواری که مربوط به ضربات ویژه در بازی می شد و یک نوار بود حالا جای خودش را به ۲ نوار حمله و دفاع داده است. که خود این تغییر به تنهایی باعث این می شود که فرد در اوایل با بازی به خوبی نتواند کار کند. این ۲ نوار هم هر کدام کار خاص و ویژه ای در بازی انجام می دهند. نوار حمله به شما قدرت بیشتری می دهد تا از آن در بازی استفاده کنید و با استفاده از این نوار بتوانید نتایج مسابقه را تغییر دهید. نوار دفاع هم به شما این امکان را می دهد که بتوانید از وسایلی که در محیط است برای دفاع خود استفاده کنید و با استفاده از این نوار آسیب کمتری ببینید. از دیگر تغییرات ضربات X-Ray است که در نسخه ی قبلی نیز بود. ولی حالا تبدیل به ضربات Fatal Blow شده است. همچنین چیز مهمی که در رابطه با این حرکت وجو دارد این است که شما فقط می توانید در هر مبارزه فقط یک بار از این حرکت استفاده کنید و همچنین باید برای استفاده از این حرکت جون شما کمتر از ۳۰ درصد باشد. تمام این موارد باعث این شدند که بازی سخت تر و حرفه ای تر شود و در بازی تصمیم گرفتن یکی از کار های مهمی باشد که فرد باید انجام دهد. در بازی یک تصمیم اشتباه در باره ی این حرکات می تواند باعث این شود که موقعیت خوبی به حریف برای ضربه زدن به شما بدهید و یا کلا این ضربه را استفاده کرده و آن را هدر دادید. این موارد بسیار در بازی تاثیر می گذارد و به نوعی حتا می تواند کل سرنوشت بازی را مشخص کند و باعث این شود که یک فرد در مبارزه برنده شود که شاید تا چند دقیقه پیش بازنده بود. همچنین ضربات Fatal Blow بسیار انیمیشن خوبی دارند و باعث جذب شدن گیمر می شوند. این انیمیشن ها به نوعی یک حس بسیار هیجان انگیزی به افراد می دهد. همچنین در استفاده از ایران ضربات دقت بسیار بالا تر است. به این دلیل که شما فقط یکی از این ضربات در مبارزه دارید و اگر آن را اشتباه از دست بدهید بسیار برایتان گران تمام می شود. همچنین استفاده دیر هنگام هم می تواند بسیار بد باشد. به این دلیل که شما می خواهید از این ضربات استفاده کنید اما می بینید که مردید و نمی توانید کاری بکنید. این دقیقا اهمیت زمان و برنامه ریزی را در بازی می رساند.

 یکی دیگر از ضربات مهمی که در بازی مورتال کمبت ۱۱ وجود دارد و به نوعی یکی از ضربات جذاب بازی است. ضربه ی Krushing Blow است. که شما در صورتی که در زمان درستی از این ضربه استفاده کنید می توانید خرد شدن استخوان های دشمن را ببینید. اما همین زمان بندی ها در بازی بسیار سخت است و این زمان بندی ها باعث این می شوند که یک ضربه به درستی پیاده نشود. برای مثال در همین ضربه ی نام برده شده در صورتی که در زمان نا مناسب و در زمان اشتباهی این ضربه را پیاده کنید اصلا به صورت کلی این ضربه هیچ تاثیری ندارد و یا حتا به یک فرصت برای حریف و حمله به شما تبدیل می شود.

در کل با این همه تغیراتی که در گیم پلی بازی انجام شده است. اما همچنان این حس وجود دارد که هسته ی اصلی و آن اصالت همیشگی بازی مورتال کمبت وجود دارد. این تغییرات گیم پلی به هیچ عنوان روی حرکات شخصیت های آشنا تاثیر نگذاشته و آنها هنوز هم ضربات خاص خودشان را دارند. در گیم پلی بازی هنوز هم تاثیری که مشت ها و لگد ها می گذارند به شدت حس می شود و باعث این می شوند که  حس مورتال کمبتی هنوز در افراد بماند و از آن لذت ببرند. همچنین در بازی تمام ضربات به نوعی حس می شوند و سازندگان در بازی کار خود را در این بخش خیلی خوب انجام دادند و ویزیکی فوق الاده برای بازی طراحی کردند که هر کسی را شیفته ی خود می کند.

یکی دیگر از ویژگی هایی که مورتال کمبت ۱۱ دارد تنوعی است که در شخصیت ها و محیط ها حس می شود. بازی مورتال کمبت ۱۱ محیط های جذاب و بسیار مهم دارد. حتی اگر این بازی را ندارید می توانید فقط با سری به اینترنت زدن و جستجوی این بازی عکس هایی که از این بازی می آید را نگاه کنید تا از تنوعی که محیط های بازی دارند لذت ببرید. همچنین شخصیت ها در بازی تنوع بالایی دارند و همچنان ما شاهد شخصیت های مختلف در بازی هستیم و این شخصیت ها چه قدمی و چه جدید در بازی حضور دارند. همچنین جزیات بازی به شدت خوب طراحی شده است. از جزیاتی که محیط ها دارند تا جزیاتی که شخصیت ها و لباس های آنها دارد همگی نشان از این است که بازی از نظر تنوعی در این نوع موارد بسیار کامل است و همچنان در بازی مواردی بسیا هستند که می توانید در آنها دقت سازندگان را ببینید.

همچنین در بازی مبارزات آنلاین هم بازی بالانس مبارزات را خود به نوعی تنظیم می کند و این باعث این می شود که بسیار بالانسی که در بازی است به خوبی حفظ شود.

همچنین گرافیکی که بازی دارد بسیار خوب است و از نظر طراحی هنری که بازی جذابیت های خودش را دارد. بازی در زمینه ی طراحی هنری از نور ها و رنگ ها به خوبی استفاده کرده است. در زمینه ی گرافیک فنی نیز که بازی به جز چندین باگ چیز زیاد دیگری ندارد که باعث آزار گیمر شود. و از نظر گرافیک فنی بازی  اتفاقا گرافیکی بالا دارد.

در کل بازی داستانی جذاب ندارد اما گیم پلی فوق الاده خوب البته با تغییراتی دارد که شاید بعضی از افراد آن را نپسندند. همچنین بازی تنوعی خوبی در حالت های تک نفره و چند نفره دارد و در زمینه ی گرافیک فنی و هنری هم که کم نگذاشته است و به عنوان نکته آخر که بازی تنوعی زیاد دارد.  

 

 

امتیاز NPCBot: 9
ثبت امتیاز: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
میانگین امتیازات کاربران: 0٫00 (0 رای)

نقات قوت

نقات ضعف

تگ ها
منبع: NPCBOT
مطالب مرتبط
ارسال دیدگاه
دیدگاه های کاربران (بدون دیدگاه)