سوءاستفاده از دارو در Esports: بررسی استفاده‌ی Adderall در مسابقات Esports!

همه‌ی ما می‌دانیم که مراسم‌های ESports مکان اصلی رقابت هستند. اما در بین این رقابت‌ها اتفاقی که نباید بیافتد این است که افراد از طریقی غیرطبیعی به خود برتری دهند. با این وجود به نظر می‌رسد که این اتفاق خیلی بیشتر از آنچه که تصور می‌کنیم در این مسابقات رخ می‌دهد. یکی از شناخته‌شده‌ترین شرکت‌کنندگان و بازیکنان حرفه‌ای Call of Duty، آقای Adam “Kila” Sloss است. جدیداً ایشان در مصاحبه‌ای که با The Washington Post داشتند اعلام کردند که عده‌ی بسیاری از شرکت‌کنندگان در مراسم‌های ESports از داروی Adderall استفاده می‌کنند. (و به نظر می‌رسد که استفاده‌ از آن خیلی بیشتر از حد انتظار است.)

برای کسانی که آشنایی چندانی با داروهای مختلف ندارند باید بگویم که قرص Adderall معمولاً از سوی دکترها برای کمک به کسانی تجویز می‌شود که مشکل Attention Deficit Hyperactivity Disorder یا در واقع همان ADHD دازند. (کسانی که این مشکل را دارند معمولاً با ثابت نگه داشتن توجه و تمرکز خود بر روی یک موضوع به مشکل بر می‌خورند.) یک راز شناخته‌شده و معروف است که دانش‌آموزانی که می‌خواهند برای مدت طولانی و بدون توقف برای امتحانات مطالعه کنند از این دارو استفاده می‌کنند. اما نکته‌ی عجیب اینجاست که در سال‌های اخیر، این دارو توسط شرکت‌کنندگان مراسم‌های ESports مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

سوءاستفاده از دارو در Esports: بررسی استفاده‌ی Adderall در مسابقات Esports!

قرص‌ها و کپسول‌های Adderall که در مسابقات به صورت غیرقانونی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

می‌توان این قرص و کپسول را با سایر Performance Enhancerها مقایسه کرد. بازیکنان حرفه‌ای ESports از قرص‌ها و کپسول‌های Adderall سوءاستفاده می‌کنند تا زمان پاسخگویی خود را سریع‌تر و دقیق‌تر کنند و در این حین تمرکز خود را نیز افزایش دهند. متأسفانه این بازیکنان از این دارو به عنوان یک Crutch استفاده می‌کنند. در برخی ESports Leagueها تست‌هایی گرفته می‌شوند تا دارو‌های موجود در بدن هر یک از شرکت‌کننده‌ها را در صورت حضور تشخیص دهند. هرچند که متأسفانه Call of Duty League هنوز مشغول رسیدگی به این سوءاستفاده‌گرها نشده است. زمانیکه از آقای Kila (قهرمان سابق Call of Duty World) پرسیده شد که آیا خودش نیز از این دارو سوءاستفاده کرده است، اینگونه پاسخ داد که:

هیچکس درباره‌ی این موضوع حرف نمی‌زند، چون همه در حال استفاده از این دارو هستند. من به شخصه این موضوع را مشاهده کرده‌ام. بله، من این موضوع را به صورت مداوم دیده‌ام و خیلی زیاد هم شده است. واقعاً مشکل بزرگی‌‌ست.

آقای Kila مه به عنوان عضوی از Fariko Impact Championship Roster شناخته شده است، ایشان از مسابقات حرفه‌ای Call of Duty در سال ۲۰۱۹ و پس از انتشار Call of Duty Modern Warfare به صورت رسمی کناره‌گیری کرد. او گفت یکی از بزرگ‌ترین دلایلی که باعث کناره‌گیری او شد، سوءاستفاده‌ی مداوم از دارو بود. ایشان گفتند که دیگر طاقت رقابت در میان این تعداد بالا از سوءاستفاده‌های Adderallای را ندارد.

 

سوءاستفاده از دارو در Esports: بررسی استفاده‌ی Adderall در مسابقات Esports!

مراسم Call of Duty World 2019 آخرین باری بود که ما شاهد حضور آقای Kila بودیم. (این موضوع بسیار ناراحت‌کننده است.)

 

این موقعیتی‌ست که در پشت صحنه‌، سال‌هاست که به طول کشیده است. اگرچه هنوز معلوم نیست که چگونه Adderall و البته Vyvanse یا Ritalin به صورت رسمی Regulate خواهند شد. (مخصوصاً در مراسم Call of Duty League) خارج از Call of Duty و در مسابقات حرفه‌ای Counter-Strike، بازیکنی به نام Kory “Semphis” Friesen در یک ویدئوی YouTube مشخص کرد که هم او و هم تیم او قبلاً سابقه‌ی مصرف Adderall را در حین شرکت در مسابقات دارند. آقای Timo “Taimou” Kettunen نیز اعتراف کرد که نزدیک به ۲۰ بازیکن در Overwatch League از Adderall استفاده می‌کنند. همین اتفاق برای جامعه‌ی Gears of War رخ می‌دهد. آقای Jimmy “HighDistortion” Moreno (یکی از بازیکنان حرفه‌ای سابق GeOW) ادعا کرده که تقریباً نصف بازیکنان موجود در جامعه‌ی GeOW از این دارو استفاده می‌کنند. یکی از نگرانی‌ها درباره‌ی تأثیری‌ست که داروی Adderall بر روی جلوه‌ی حرفه‌ای دنیای بازی‌ها و شرکت‌کننده‌ها خواهد گذاشت. آقای Slos اینطور گفته است که:

بسیاری از این بچه‌ها شنیده‌اند که برخی از بهترین بازیکنان در دنیا از Adderall استفاده می‌کنند. این افراد یا دارند آزمایش می‌کنند تا ببینند آیا این دارو تأثیری بر روی اجرای آنها می‌گذارد و یا اینکه دارند از هر شیوه‌ای استفاده می‌کنند تا بهترین شوند. مردم دارند زندگی‌ها و آینده‌هایشان را نابود می‌کنند. محدودیتی وجود ندارد… یکی از این روزها شما می‌بینید که یک نفر حمله‌ی قلبی خواهد داشت و یا اینکه یک اتفاق جدی رخ خواهد داد.

 

تگ ها
مطالب مرتبط
ارسال دیدگاه
دیدگاه های کاربران (بدون دیدگاه)