بررسی بازی Far cry new dawn |بمبی که منفجر نشد

صدرا طاهری نویسنده: صدرا طاهری 22 فوریه 2019 ساعت 22:19
معرفی

سری farcry در نسخه سوم خود دست به تغییرات بنیادی زیادی زد که باعث موفقیت آن و در پی ان باعث شد گیمر ها از بین بازی های شوتر یک حساب ویژه به farcry باز کنند .تفاوت و ویژگی هایی که far cry 3 داشت شامل محیط‌های وسیع زنده و رنگارنگ، داستان غنی به همراه آنتاگونیست‌ به‌ یاد ماندنی یعنی شخصیت واس باعث شد این بازی تو خاطره ها برای همیشه زنده باقی بمونه.

یوبیسافت بعد از  موفقیت نسخه سوم تصمیم گرفت از نسخه های بعدی هم از همین فرمول استفاده کنه که نسخه های بعدی رنگ تکراری بودن به خود گرفت و نتوانست موفقیت نسخه سوم را تکرار کنه.

در نسخه پیشین بازی یعنی نسخه پنجم هم سعی کردند به المان های بازی وفادار باشند و برای امان ماندن از ننگ تکراری بودن تغییراتی مثل استخدام افراد و ایجاد پایگاه ها در بازی ایجاد کرد که تا حدودی این تغییرات مثبت ثمر بود

حال بعد از یک سال انتشار از نسخه پنجم شاهد عرضه اسپین اف (فرعی ) به اسم far cry new dawn هستیم که وقایع داستان ان ۱۷ سال بعد از نسخه پنجم رقم میخورد.

اگر نسخه پایان نسخه پنجم را به یاد داشته باشید میبینیم شخصیت آنتاگونیست‌ بازی (جوزف سید )موفق به انفجار بمب هسته ای در شهر (خیالی)هوپ کاونتی میشود .

بعد از این که یک انفجار هسته ای که از آن با نام “the Collapse” یاد می شود دنیا را ویران کرده است، نجات یافتگان سعی در این دارند که دوباره جامعه ای را در Hope County برپا کنند. این جامعه نوپا به طور مداوم توسط گروهی سازمان یافته از دزدان و غارتگران به نام Highwaymen که توسط دو خواهر دوقلو به نام های میکی (Mickey )و لو ( Lou )رهبری می شوند، تهدید می شوند.

شخصیت شما که در بازی «کاپیتان» خطاب می‌شود، حرف نمی‌زند و این به خودی خود هیجان بازی را پایین می آورد.این در حالی که بعضی وقت ها باید صحبت های طولانی داشته باشید که کسل کننده نیز حتی میشود.

بر خلاف بازی های پسا اخر زمانی هایی که میشناسیم در این بازی شاهد ویروس زامبی یا  ویرانی ناشی از بمب هسته ای نیستم ولی در عوض شاهد پوشش گیاهی جدید خوش اب و رنگ هستیم که در کمتر بازی میتونیم نمونش را ببینیم !

 

بررسی بازیfar cry new dawn

نمایی زیبا از far cry new dawn

 

محیط بازی far cry new dawn در واقع در همون شهر Hope County  اتفاق می افتد که تشخیص آن بخاطر تغییرات محیطی که انجام شده کار سختیه‌!

یکی از تغییرات بازی مربوط به سطوح بندی بازی است که همانند یک بازی نقش افرینی حیوانات، اسلحه ها، وسایل نقلیه و حتی دشمنان شما دارای سطوح بندی مختلفی از سطح ۱ تا ۴ هستند .

سطح بندی بازی شما را مجبور میکنه تا مراحل فرعی بازی را انجام بدید تا لول خود را به سطح دشمنتان برسونید تا بتونید با دشمنان خود بجنگید .

 ظاهرا یوبی سافت مزه نقش افرینی کردن  assassin creed odyssey  به زبونش چسبیده و سری فارکرای هم  احتمالا از این به بعد به همین شکل یا حتی ممکنه  به صورت  پیشرفته تر در بیاد.

در بازی far cry new dawn هم  مثل سریهای قبلی far cry حیوانات نقش اساسی دارند و غالبا این حیوانات برای لوت کردن هستند که با کشتن هر حیوانی با توجه به سطحی که دارند به شما پوست و گوشت بهتری برای ارتقا میدهند.

فقط توجه داشته باشید برای کشتن حیوانات سطج ۴ که حیوانات جهش یافته هستند باید سطح خود را حداقل به ۳ برسانید تا بتونید آن را شکار کنید .

 

نقد بازی far cry new dawn

حیوانات در بازی far cry new dawn نقش اساسی دارند

 

نکته حائز اهمیت اینه در نقشه محل حیوانات مشخص نیست و باید خودتون با گشت و گزار محل انها را کشف کنید .

حیوانات بازی فقط به لوت کردن ختم نمیشه و شما میتونید با رفتن مرحله و ازاد کردن حیوانا( سگ و گراز )انها را به استخدام خود بیارید و در ماموریت ها از انها استفاده کنید.

به کارگیری و استخدام کردن نفرات مختلف   “Guns for Hire” فقط مختص حیوانات نیست و  کلا ۸ شخصیت را میتونید استخدام کنید و همراه خود داشته باشید ولی در آن واحد فقط از یک نفر بیشتر نمیتونید استفاده کنید.

 

بررسی بازی far cry new dawn

هر شخصیت قابلیت خودشونو دارند پس با توجه به نیازتون افرادتونو انتخاب کنید

 

در بازی پایگاه هایی وجود داره که  با تسخیر انها میتوانید

    ۱)سلاح های جدید بخیرید یا انها را ارتقا دهید

    ۲)وسایل نقلیه از ماشین و موتور تا قایق و بالگرد خریداری کنید.

    ۳)برای تلپورت هم میتونید از پایگاه ها استفاده کنید.

همون طور که قبل تر اشاره داشتم بازی سطح بندی داره و پایگاه هم  از این قاعده مستثنی نیست.

پس هر سطحی که پایگاه شما باشه  از امکانات(facilities) همون پایگاه با توجه به سطحی که دارید میتونید استفاده کنید به طور مثال وقتی میز اسلحه (workbench) شما سطح ۲ باشه نمیتونید اسلحه های سطح  ۳ را خریداری کنید .

برای ارتقا پایگاه خود باید ماموریت افراد مخصوص را که نقشه مشخص هست را انجام بدید تا اون افراد به پایگاه شما بیایند تا سطح پایگاهتون افزایش بیابد.

 

بررسی بازی far cry new dawn

در پایگاه ها قابلیت های مختلفی همانند تصویر بالا دارند

 

مورد بعدی که میخواهم اشاره داشته باشم مربوط به قابلیت های (perk) بازی است که بسیار کاربردی و خوب طراحی شده و عملکردشون در بازی براتون بسیار ملموس خواهد بود. اگر بخواهید مخفیانه عمل کنید نیاز مبرم به بعضی از پرک ها مثل takedowns را خواهید داشت و  اگر هم به صورت بزن بهادری بخواهید بازی کنید باز پرک ها به شما کمک شایانی خواهند کرد.

این نکته همه جا داره بگم پرک double  jump اصلا حسی خوبی برای یک بازی اول شخصی نمیده و بازی را حالت واقع گرایانه خارج میکنه و ای کاش چنین پرکی را برای  بازی نمی ساختند .

نحوه دریافت پرک ها در چالش های بازی مشخص شده که با انجامشون جایزه امتیاز پرک خواهید گرفت.

 

اموزش بازی far cry new dawn

نمایی کلی از پرک های بازی

 

تنوع طراحی  مراحل بازی  بسیار بالاست و  اصلا حس خستگی بهتون دست نمیده ! وقتی شما در دنیای رنگارنگ new dawn بازی میکنید؛  سیستم چرخش داینامیک بازی به همراه طراحی بصری بازی و … همگی دست به دست هم میده تا یک تجربه خوب از بازی  داشته باشیم

البته طراحی همه مراحل خوب نیست به نظرم طراحی مرحله آخر بازی خیلی ساده و بی محتواست و دریغ از یک صحنه سینماتیک که باید با انتاگویسنت های نه چندان دلچسب بازی بجنگید ! به نظرم بازی far cry new dawn هر چی در طول بازی خوب عمل کرده بود پنبه کرد رفت و دلیل این کم کاری را با توجه به زمان کمشون میشه حدس زد.

از نکات منفی دیگه بازی میشه به تنوع کم npc ها اشاره کرد .شما از افراد پایگاتون  تا دشمن هاتون میبینید که چند تا کارکتر بیشتر نیستند و خیلی زود براتون تکراری میشه !
خوش بختانه کم کاری طراحی npc ها به طراحی سلاح ها رخنه نکرده و شاهد انواع اسلحه در بازی هستیم  که هر کدوم  قدرت خودشون را دارند و منحصر بودن هر سلاح را به خوبی میشه درک کرد.

 

 

اسلحه های بازی بازی farcry new dawn

اون چاقو اسلحه کاربرد خاصی نداره !فکر کنم یوبی سافت فار بتلفیلد ۱ گرفتنش که اینو ساخته

 

 

 

طراحی مراحل فرعی از پیدا کردن گنچ گرفته تا بخش جدید Expedition  هم خوب کار شده است.  

شما برای پیدا کردن گنج ها یک معما را در همون اطراف حل میکنید و تجهیزات خوبی را از هر گنج پیدا میکنید.

در بخش جدید Expedition  هم شما با یک هلیکوپتر به یک جای کاملا جدید سفر میکنید و باید پکیجی را سرقت کنید و با هلی کوپتر فرار کنید که در اون منطقه مامور های تا دندان مسلح منتظر هستند تا از شما استقبال کنند.

خوبی مراحل Expedition در طراحی مراحلشون هست که در جاهای کاملا جدید این ماموریت ها راصورت میگیره و اگر هم به صورت کو اپ این بخش را تجربه کنید لذتش بیشتر براتون خواهد بود.

 

 

 

 

هوش مصنوعی بازی هم همانند نسخه پنجم بازی تغییری نکرده و گاهی وقتا میتونه ازاردهنه هم باشه ! شما در بازی far cry new dawn همانند نسخه قبل اگر تیر بخورید هم تیمی یا شخصی که استخدام کردید شما را میتونه احیا کنه که این قابلیت برای دشمنان شما نیز ممکنه صورت بگیره .

هوش مصنوعی حیوانات به نظرم عملکرد بهتری دارند و حتی بعضی وقت ها ممکنه غافل گیرم  بشید ! حداقل من چند بار غافل گیر شدم. مثلا در جنگل رد میشدم مار یک دفعه نیشم زد یا یک گرگ در جنگل بهم حمله ور شد و…

 

 موسیقی و صداگذاری بازی هم طبق استاندارد های  سری farcry به خوبی انجام شده است.  

موسیقی متن بازی از اهنگ های حماسی بازی تا اهنگ های رادیو بسیار لذت بخش هست و در بخش صدا گذاری بازی از شخصیت های اصلی تا فرعی به خوبی کار شده است ولی متاسفانه بعضی از کارکتر ها اون شور و هیجانی که در صداشون هستند در تصویرشون نیست و امیدواریم در نسخه های بعدی انیمشن های بازی بهبود بیشتری صورت بگیره.

 

 

 

 

 

 

بخش photo mod بازی هم بسیار سرگرم کننده و جذاب براتون خواهد بود و با تنظیمات خاص خودش به شما این امکان را میده تا تصاویر هنری جالبی را خلق کنید.

 

 

 

در مجموع باید گفت اگر شما جز اون دسته عزیزانی هستید که با سری فارکرای نتونستید ارتباط بر قرار کنید  پس با  بازی far cry new dawn هم معجزه ای قرار نیست صورت بگیره.

بازی Farcry new dawn یک اسپین اف ۴۰ دلاری از نسخه پنجم بازی که از لحاظ داستانی خوب تونسته با عنوان قبلی انس بگیره.

هرچند بهتر بود بازی به عنوان یک dlc با مراحل خلاصه تر عرضه میشد تا مجبور نباشند برای طولانی کردن بازی به قسمتی از داستان بازی  آب  ببندند   ولی  با توجه به یک سال زمان محدودی که داشتند تغییرات مثبتی زیادی در بازی اعمال کردند  و قطعا این تغییرات به حدی بوده که اگر باز به عنوان یک بازی مستقل نگاهش کنید باز از خریدش پشیمون نشید و ازش لذت ببرید.

 

بررسی بازی Far cry new dawn به صورت ویدیویی

 

میانگین نمرات ایرانی

 

امتیاز NPCBot: 8
ثبت امتیاز: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
میانگین امتیازات کاربران: 9٫29 (58 رای)

نقات قوت

نقات ضعف

تگ ها
منبع: NPCBOT
مطالب مرتبط
ارسال دیدگاه
دیدگاه های کاربران (بدون دیدگاه)