نجات Flash توسط چهره‌ای نو: معرفی و بررسی Flashpoint!

یکی از شناخته‌شده‌ترین فرمت‌هایی که بسیاری از سایت‌ها از آن استفاده می‌کردند بدون شک Adobe Flash Player است. مطمئناً بسیاری از شما با فرمت فلش که برای خیلی از سایت‌ها و Interface آنها استفاده می‌شود آشنا هستید. این فرمت از سال ۲۰۰۲ تا کنون یکی از شناخته‌شده‌ترین Interface و فرمت‌هایی بود که می‌توانستید با آن مواجه شوید، اما چندی پیش ما از خبری مطلع شدیم که واقعاً غم‌انگیز و ناراحت‌کننده بود. پس از ۱۸ سال فعالیت پرافتخار و به حقیقت تبدیل کردن تصور بسیاری از سایت‌ها و حتی بازی‌ساز‌های تماماً مستقل، شرکت Adobe اعلام کرد که دیگر Flash Plug-In از پایان سال ۲۰۲۰ به بعد غیرفعال خواهد شد. با در نظر گرفتن اینکه تا پایان امسال، Adobe دیگر از Flash Player حمایت نخواهد کرد و Flash کاملاً غیرفعال خواهد شد، باید دانست که این حرکت شرکت Adobe باعث از کار افتادن بسیاری از صفحات Webpage می‌شود که از این فرمت برای خود استفاده می‌کردند. این اتفاقی بود که در شرایط عادی ممکن بود رخ دهد و در آن شاهد مرگ هزاران بازی Flash می‌بودیم که سال‌های سال است در اینترنت وجود دارند و عده‌ی بسیاری را سرگرم کرده‌اند.

اما به لطف حضور و شروع فعالیت پروژه‌ای تحت نام Flashpoint این بازی‌ها نجات پیدا خواهند کرد. در سال ۲۰۱۷، شرکت Adobe اعلام کرد که تا پایان سال ۲۰۲۰ حمایت خود از فرمت Flash را متوقف خواهد کرد. (که البته دلیل این موضوع هنوز نامعلوم است.) با این وجود شرکت Adobe سه سال گذشته را صرف همکاری با شرکت‌های Tech دیگر همچون Facebook، Apple، Microsoft و Google کرده است تا این انتقال و از کار افتادن تا حد ممکن ظریف و دقیق صورت گیرد. در حالیکه خیلی از بازی‌ها، نرم‎‌افزارها و سایت‌ها به فرمت‌های HTML5 و البته Unity روی آورده‌اند، هنوز تعداد بی‌شماری از عناوین وجود دارند که موفق به انتقال دادن خود به نسل بعدی‌ نشده‌اند. احتمالاً به خاطر سن، این عناوین هرگز موفق به انتقال نخواهند شد. در شرایط عادی ما می‌بایست تاکنون خود را آماده‌ی خداحافظی با تعداد بی‌شماری از خاطرات بازی‌های Flash خود می‌کردیم.

 

 

ولی این شرکت BlueMaxima و نرم‌افزار Flashpoint آنها بود که توانست موفق به نجات دادن بیش از ۳۶۰۰۰ بازی به صورت Offline شود. این نرم‌افزار با استفاده از تکنولوژی Open Source به شما اجازه‌ی دانلود و تجربه‌ی یک Database عظیم از بازی‌ها و انیمیشن‌ها را می‌دهد. شما حتی می‌توانید برای بازی‌ها و یا انیمیشن‌هایی که دوست دارید و یا می‌شناسید درخواست ثبت کنید تا در صورت نبود به این Database اضافه شوند. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر تریلر بالا را که مربوط به همین پروژه و چگونگی کارکرد آن است مشاهده کنید. در حالی که بیشتر بازی‌های نجات‌یافته و Saveشده تقریباً ساده هستند، شما می‌توانید بگویید که همین عناوین بودند که راه را برای بازی‌های Mobile و یا Indie که امروز وجود دارند باز کرده‌اند. این حرف من به این دلیل است که بازی‌های Flash به سازنده‌ها یاد داد تا چگونه یک بازی خاص و جالب را در یک سطح بسیار ساده بسازند.

به عنوان کسی که در دوران کودکی خود این بازی‌ها را در زمان استراحت خود در مدرسه و بر روی کامپیوترها به صورت پنهانی بازی می‌کرد، من با جرأت می‌گویم که این بازی‌ها و تأثیرشان در صنعت گیم بسیار تاریخی‌ست و از اهمیت والایی برخوردارد هستند. در نتیجه‌، بسیار از اینکه تعداد زیادی از این بازی‌ها نجات پیدا می‌کنند، خوشحال هستم. برای کسانی که علاقه‌مند به تجربه‌ی دوباره‌ی این بازی‌های خاطره‌ساز هستند باید بگویم که شما می‌توانید نرم‌افزار Flashpoint را از سایت اصلی آنها برای بازی‌ها دانلود کنید. در این سایت دو نسخه از این نرم‌افزار وجود دارد. نسخه‌ی اول که کالکشن کل این بازی‌های Flash است و نیاز به ۲۹۰ GB حجم آزاد برای نصب شدن دارد و نسخه‌ی دوم که تنها همان بازی‌هایی را دانلود می‌کند که شما می‌خواهید. نسخه‌ی دوم بسیار کوچک‌تر از گزینه‌ی اول است.

 

تگ ها
ارسال دیدگاه
دیدگاه های کاربران (بدون دیدگاه)