جنون سرعت :بررسی بازی Need for Speed Heat

امیر یکتا نویسنده: امیر یکتا 29 دسامبر 2019 ساعت 18:12
معرفی و بررسی مقالات

همه ی ما از گذشته های دور ، از ‌سال‌۱۹۷۴ تا سال ۲۰۱۹ عناوینی مختلف از بازی های سبک Racing مخصوصا فرانچایز محبوب  Need for Speed رو تجربه کردیم.‌‌‌‌‌ سری بازی need for speed که در این سال ها  آن دل بستیم و مشتاقانه منتظر نسخه های جدیدی از اون بودیم چند سالی بود که روزگار خوبی را طی نمیکرد. 

با نقد نسخه ی جدید این سری یعنی بازی “Need for Speed Heat ” با ما همراه باشید .

سال ۱۹۹۳ ، سالی بود که اولین نسخه ی Need for Speed عرضه شد و آغازگر مجموعه ایی بود که تا مدت ها میتوانست یکه تاز در نقش یک ریسینگ آرکید ( Arcade Racing ) باشد اما چرخ دنیا همیشه به کام الکترونیک آرتز (Electronic Arts ) یا به اختصار EA نبود و نسخه هایی متعدد از این مجموعه بازی با مشکلات ریز و درشت ، باعث شدن نگاه بسیاری از مشتاقان به این فرانچایز محبوب تغییر کنه. استودیوی گوست گیمز (Ghost Games ) در این چند سال ، مخصوصا در نسل هشتم سری کنسول ها کاملا نشان داده که توانایی خاصی در ساخت بازی هایی با مشکلات فراوان دارد.

بازی ایی که جدا از بحث داستان و روایت ، شخصیت های خشک و بی احساس و پلیس هایی که در روز هوششان در حد جلبک هست در برخی از موارد عالی قدم برداشته است

در نسل هشتم ، تقریبا شاهد ۳ نسخه ازسری Need For Speed بوده اییم .  در سال ۲۰۱۵ اولین نسخه که همان ریبوت مجموعه بود عرضه شد و ما گیمر های از همه جا بی خبر بر خلاف انتظارمان با اثری رو به رو شدیم که نه تنها اصلا در حد نسخه های قبلی نبود بلکه می توانست لقب بدترین نسخه ی سری را هم به دوش بکشد . اما صبر کنید ! گوست گیمز این اجازه را نداد و در ۲ سال بعد با عرضه ی Need for Speed payback بود که به همه نشان داد چقدر نسخه ی ۲۰۱۵ فوق العاده بوده است! همانطور که اکنون دارید به نویسنده ی بخت برگشته ی این نقد یعنی بنده بد و بیراه میگویید و از اینکه چقدر “حرف ” میزند شکایت دارید باید بگم که قصد ما هم امروز به هیچ عنوان دلایل شکست عناوین نام برده شده نیست.

امروز قصد ما بررسی نسخه ی بعد از تمام آن ها یعنی Heat هست. نسخه ایی که به شخص من نشان داد یه بازی ، میتواند هدفی جز سرگرمی نداشته باشد و نشان داد یه Arcade Racing میتواند فارغ از تمام مشکلاتش به اثری لذت بخش تبدیل شود . فقط کمی از آن عصاره ی طلایی بازی Need for Speed های قدیمی لازم است.

Need for Speed Heat نه بدترین نسخه ی عرضه شده از این سری هست و نه بهترین آن . نه عاری از هرگونه مشکل هست و نه بدون کوچیک ترین مشکل بلکه تنها میتوان به عنوان یه اثر به شدت سرگرم کننده به آن نگاه کرد . بازی ایی که باوجود  داستان و روایت ، شخصیت های خشک و بی احساس و پلیس هایی که در روز هوششان در حد جلبک هست ، هنوز هم توانایی سرگرم کردن و پای بازی نشاندن یه گیمر سخت گیر را هم دارد و میتواند لحظاتی که دارید به زمین و زمان و مخصوصا به EA بد و بیراه میگویید و اخم در چهره ی شما به وضوح مشخص هست ، لبخندی از سر رضایت بنشاند و به شما ثابت کند که میتوان از این نسخه هم تا حدودی لذت کافی را برد.

 

بررسی Need for Speed Heat

بهترین نسخه ی بازی Need for Speed در نسل هشتم ؟ شاید

 

اما چه چیز هایی در این نسخه هست که سبب میشود در بهترین نسخه های این فرانچایز قرار نگیرد !؟ و چه چیز هایی باعث میشود که بدترین نسخه از این فرانچایز هم نباشد ؟! ما دقیقا برای همین اینجا هستیم .

البته باید همینجا به این موضوع اشاره کرد که در شب پلیس های بازی در نقش بتمن چنان ظاهر میشوند که ترس در تمام وجودتان موج میزند.

در جدیدترین ساخته ی استودیو ی جویای نام یعنی گوست گیمز با قابلیتی به نام شب و روز روبه رو هستیم . قابلیتی که فقط در بحث پاداش باهم تفاوت دارند .البته باید همینجا به این موضوع اشاره کرد که در شب پلیس های بازی در نقش یک خفاش شب چنان ظاهر میشوند که ترس در تمام وجودتان موج میزند و همین “بتمن های” عزیز در روز مانند مورچه ایی بی آزار می مانند که تا وقتی کاری به کارشان نداشته باشید، هیچ عملی از آنها سر نمیزند .برگردیم به موضوعی که پیش تر بازش کردیم، قابلیت شب و روز بازی همانقدر جذاب هست که که دادن ناگهانی یک شمشیر قوی در سری Dark Souls جذاب هست، همانقدر جذاب هست که پیداکردن یک بسته مهمات در نسخه های قدیمی Resident Evil باعث خوشحالیتان میشد و همانقدر باعث سرگرمیتان میشود که در سری  Witcher به نظاره کردن محیط و طبیعت بازی میپردازید بنابراین با قابلیت خوبی طرف هستیم که فارغ از تمام مشکلاتش باعث تنوع خوبی در گیم پلی میشود.

 

بررسی بازی Need for Speed heat

سیستم شب و روز بازی کاملا کاربردی هست.

 

در روز ما بیشتر شاهد مسابقاتی نظیر Circuit هستیم ، این درحالی است که Sprint را بیشتر در شب میبینید و تفاوت اصلی در نوع پاداش هست. با پایان دادن به هر مسابقه ایی در روز به شما پول تعلق میگیرد و در شب اعتبار کسب میکنید بنابراین شاهد یک توازن خیلی جذاب هستیم. در روز شما به دنبال جمع کردن پول و توشه ی خود میشوید تا ماشین موردنظر خود را بخرید، ماشین خود را ارتقا بدهید و از نظر ظاهری به یک عروسک تبدیلش کنید اما در شب دیگر خبری از این حرفا نیست. شب بسی دردناک است.

در شب با انجام مسابقات، xp و در روز پول دریافت میکنید .

در شب شما با انجام هر مسابقه مقداری اعتبار (xp ) کسب میکنید که با بالارفتن آن و Level up شدن میتوانید علاوه بر آزاد سازی اتومبیل های جدید از آزاد سازی مراحل داستانی جدید هم بهره ببرید و یک عامل ضروری به حساب میرود . در شب مهم ترین عامل قطعا پلیس های آن هستند که همانطور که قبل تر گفتم با بتمن هایی رو به رو میشویم که اگر تعلل کنید حتما شمارا گرفتار عذابی ترسناک میکنند. درجه ی حرارت در بازی به معنی افزایش سطح تعقیب، به مانند تمام بازی های این دست نظیر سری GTA هست و نهایت تا واحد ۵ بالا میرود . بعد از آن شاهد رونمایی اختصاصی از هلیکوپتر و موانع مختلف هستیم. در بخش داستان، شخصیت پردازی و روایت اما هیت ضعف های خود را رو میکند.

 

نقد و بررسی بازی need for speed heat

تورنتوی من ! به عنوان اولین ماشین جذاب بازی

 

گوست گیمز سعی کرده با ارائه ی یک داستان تعقیب و گریز، پلیسی و جذاب شمارا تا آخرین لحظه پای بازی بنشناند اما خوب … همه چیز طبق مراد آنها پیش نرفته و با داستانی بعضا ساده طرف هستیم که دلایل منطقی پشت آن قرار ندارند و در نهایت با یه اثر کلیشه ایی مواجه میشیم.شخصیت های بازی یکی از یکی بدتر معرفی میشوند و در آخر باعث میشوند قید گوش دادن به دیالوگ های آنها رو بزنید و به گاز دادن در شهر و انجام ماموریت های داستانی به عنوان یه سوپاپ اطمینان برای ” هدف ” داشتن از انجام بازی فکر کنید. همین داستان کلیشه ایی اما با کمال ناباوری در روایت کار خودشو خوب انجام میده و از نظر روایت داستان با اثر بدی مواجه نیستیم هرچند مشکلات ریز و درشت باعث میشوند که من از آن به عنوان یه روایت جذاب و بی نقص به هیچ عنوان یاد نکنم ولی وضع روایت از هسته ی داستان به مراتب بهتر است.

باید بگم Heat (بخوانید هیت ) در کل سری بهترین شخصی سازی ممکن رو به شما میدهد.

در نسخه ی قبلی ما شاهد مسابقات مختلفی بودیم، از مسابقات Off Road گرفته تا Drift کشیدن در جای جای بازی. در این نسخه هم طبق رسم همیشگی ما باید شاهد همچین چیزی باشیم و باید بگم کاملا درست حدس زدید. در هیت ما باری دیگر به جاده های آفرودی سری میزنیم و در دریفت کشیدن غرق میشویم اما باید توجه کنید که این مسابقات باید از طریق شخصیت ها به مرور زمان در ماموریت های داستانی در اختیار شما قرار بگیرند. مورد بعدی که باید به آن اشاره کنیم، شخصی سازی ماشین ها و ارتقای آنهاست. یکی از مشخصه های سری بازی Need for Speed قطعا همین شخصی سازی هست و باید بگم هیت در کل سری بهترین شخصی سازی ممکن رو به شما میدهد. می توان هرطور که دوست داشت ماشین خود را ویرایش کرد و در نهایت به ارتقای تک تک اجزای آن پرداخت. از عوض کردن تایر های اتومبیل که هریک تاثیر کاملا کاربردی در نتیجه ی نهایی “رانندگی ” شما میگذارید گرفته تا نقش و نگار های متفاوت که در جای جای شهر میتوانید آن ها پیدا کنید و برای تزئین خودرو استفاده کنید. وقتش است که از ۲ قابلیت گذاشته شده صحبت کرد .

 

نقد و بررسی بازی need for speed heat

تصویری از نقشه ی بازی

 

گوست گیمز برای شما ۲ توانایی منحصر به فرد در نظر گرفته . اولی که به صورت Passive در اختیار شماست مانند ضعیف کردن عملکرد رادار پلیس ها ، قوی تر کردن قدرت ضربه و قوی تر کردن قدرت دفاع حین برخورد هست و دومی که به صورت Active هست و نیاز به فعال شدن دارد عملکردی مانند پر کردن دوباره ی مخزن نیترو دارد .

بازی need for speed heat  حاوی ۱۲۷ اتومبیل هست و بعضی از آن ها فقط با تکمیل چالش هایی از نظیر Speed Trap قابل دسترس هستن که خود به تنهایی به درجه ی جذابیت و سرگرم کننده بودن بازی اضافه میکند.

صدا گذاری بازی هم به اندازه ی یک اشاره ی کوتاه باید بگم بسیار خوب کار شده و از صدای خودروی خود لذت خواهید برد. هر تغییری در ارتقای قسمت های مختلف خودرو نیز اثر خود را به وضوح نشان میدهد. در بخش تنوع محیط و گرافیک فنی و بصری باید گفت که اکثرا شما با ۲ نوع آب و هوا مواجه میشوید. هوای بارانی و ابری و یا هوای آفتابی که هر کدام زیبایی های خاص خودش را دارد. به لطف موتور فراست‌بایت ۳ با عنوانی رو به رو میشویم که بسیار چشم نواز است. وقتی در هوای بارانی رانندگی می‌کنید میتوانید تک تک این جزئیات رو با چشمان خود مشاهده کنید و مطمئن هستم که از نتیجه ی کار راضی خواهید بود. دربخش گرافیک فنی بازی هنوز هم با مشکلاتی رو به رو هست . همچنین ممکن هست در بازی با باگ و یا گلیچ هم مواجه شوید که البته کاملا قابل چشم پوشی هست و به تجربه ی کلی من از بازی صدمه ایی نزد.

در بازی پمپ بنزنین هایی قرار دارد که در طول روز به طور نامحدود می توان برای پر کردن نیترو و یا تعمیر اتومبیل از آن استفاده کرد اما در شب فقط میتوانید ۳ بار از آن استفاده کنید و این کار باعث میشود تعقیب و گریز ها بیشتر از قبل برایتان چالش داشته باشد همچنین باید توجه ویژه ایی به نوار خرابی خودرو داشته باشید. بازی حاوی ۱۲۷ اتومبیل هست و بعضی از آن ها فقط با تکمیل چالش هایی از نظیر Speed Trap قابل دسترس هستن که خود به تنهایی به درجه ی جذابیت و سرگرم کننده بودن بازی need for speed اضافه میکند.البته که اگر بخواهیم سخت گیری کنیم باید بگویم هیچ پیشرفتی از نظر تعداد خودرو نسبت به نسخه ی گذشته یعنی بازی need for speed payback ندارد و تقریبا با همان خودرو ها رو به رو هستیم.

 

نقد و بررسی Need for speed heat

سیستم ارتقای بازی میتواند بهترین سیستم ارتقا و شخصی سازی در کل سری باشد.

 

 باید بگویم بازی need for speed heat من را شگفت زده کرد. من از ذره ذره ی بازی  لذت بردم و در کنار دیدن نقاط ضعفش دلگیر شدم

مولفه ی بعدی بررسی ما و به عنوان بخش های پایانی باید بگم موسیقی بازی نه آنقدر فوق العادس که شما ذره ذره از آن لذت ببرید و نه آنقدر بد که بتوان یک مشکل دانست. طبیعتا برای هر بازی ایی در سبک Racing یکی از مهمترین فاکتور ها موسیقی آن هست و خیلی ها از جمله بنده از موسیقی های خود به عنوان موسیقی در حال پخش استفاده میکنند اما اگر کسی نخواهد این کار را انجام دهد قطعا موسیقی های Need for Speed HEAT او را راضی نخواهد کرد. نقشه ی بازی need for speed heat هم کاملا کاربردی هست و میتوان از آن برای تمام کار هایی که قصد انجامشان را در محیط بازی دارید استفاده کنید . به عنوان بخش پایانی و قبل از جمع بندی باید بگویم بخش آنلاین Heat فقط شامل بالابردن رتبه ی گروه و از این دست مسائل میشود که با انجام مسابقات و به چالش کشیدن راننده های دیگر میتوانید برای گروه خود اعتبار کسب کنید.

 

جمع بندی

باید بگویم Heat من را شگفت زده کرد. من از ذره ذره ی بازی لذت بردم و در کنار دیدن نقاط ضعفش دلگیر شدم. در کنار لذت بردن از رانندگی جذاب و سرگرم کننده آن ،  از گرافیک بصری اون تعریف کردم و در نسل هشتم گوست گیمز کاری کرد که هیت را به عنوان یه نسخه ی موفق از  سری بازی need for speed به شمار بیاورم. با کمی ارفاق باید بگویم در بخش موسیقی ، روایت ، گرافیک بصری و فنی ، جذابیت مسابقات، تنوع آب و هوا و … با عنوانی لذت بخش رو به رو هستیم و مطمئن هستم دوست داران بازی Need for Speed از آن بیش از نسخه های گذشته لذت خواهند برد .

 

 

 

امتیاز NPCBot: 8.3
ثبت امتیاز: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
میانگین امتیازات کاربران: 9٫96 (26 رای)

نقات قوت

نقات ضعف

تگ ها
منبع: NPCBOT
مطالب مرتبط
ارسال دیدگاه
دیدگاه های کاربران (بدون دیدگاه)