وقایع تاریخی دنیای بازی ها: آنالیز شکست بزرگ بازی های ۱۹۸۳

بدترین واقعه ی تاریخ بازی ها در سال ۱۹۸۳ رقم خورد. واقعه ای که تقریباً باعث مرگ صنعت محبوب ما و دنیای بازی ها شد. این واقعه ای بود که تا ابد در بین جامعه ی گیمر ها با نام “شکست بزرگ بازی های ۱۹۸۳” به یاد خواهد ماند.

 

آرامش قبل از طوفان (رشد سهام بازار بازی):

در سال ۱۹۸۳ سهام بازار بازی ها به ۳٫۲ میلیارد دلار رسید. این رشد به دلیل پیدایش کنسول Atari 2600 در سال ۱۹۷۷ و بازی های متعددی بود که برای این کنسول در طول سال ها عرضه شد. این بازی ها برای زمانی که عرضه شده بودند بسیار جذاب و نوآورانه بودند. این اوج سهام های بازار بازی ها در تاریخ ۱۹۸۳ بود. کنسول های آتاری موفق بودند و هیچ رقیبی وجود نداشت. ولی این واقعه، آرامش قبل از طوفان بود.

آغاز فاجعه ها برای بازار بازی:

پس از موفقیت غیرقابل باور کنسول Atari 2600 که باعث پیشرفت سهام بازار بازی ها شد، بسیاری از شرکت ها، مِن جمله خود شرکت Atari 2600 اقدام کردند تا این موفقیت را تکرار کنند. کنسول هایی از قبیل  Atari 5200، ColecoVision، Odyssey²، و Intellivision ساخته شدند و نتوانستند که به موفقیت یکسان دست پیدا کنند. این کنسول ها با گذر زمان و با ریتمی آهسته باعث ناامیدی مردم از کنسول های خانگی و در نتیجه سقوط سهام بازار بازی ها شد. با به وجود آمدن این کنسول ها، شرکت ها شروع به ساخت بازی ها برای این کنسول ها کردند که باعث شد درخواست بازار برای بازی های جدید افزایش کند. تا سال ۱۹۸۲ این باعث سقوط سطحی سهام بازار بازی ها شد. چراکه درخواست ساخت بازی از میزان تولید بازی ها بسیار فراتر بود.

فاجعه بدتر و طوفان نزدیک تر میشود:

با دیدن درگیری بیش از ۱۱ کنسول واقعی و نزدیک به ۱۵ کنسول کپی و دروغین، شرکت (Commodore Business Machines (CBM تصمیم گرفت که تغییری در محصول خود ایجاد نکند و همانطور که در نظر داشت اولین کامپیوتر گیمینگ تاریخ را در سال ۱۹۸۲ انتشار کند. نام این کامپیوتر Commodore 64 میباشد و توانست از شکست سهام بازار بازی ها جان سالم بدر ببرد و تبدیل به یکی از پرفروش ترین کامپیوتر های تاریخ شد. این کامپیوتر لقب معروفترین کامپیوتر گیمینگ تاریخ را دارد.

پایانی وحشتناک برای صنعتی خارق العاده:

در نهایت و تا پایان سال ۱۹۸۵، وقایعی همچون کنسول های متفاوت، Commodore 64 و البته بازی های افتضاح باعث شد که سهام بازار بازی ها که در سال ۱۹۸۲، ۳٫۲ میلیار دلار بود به ۱۰۰ میلیون دلار کاهش یابد. بازی هایی همچون Skeet Shoot، Lost Luggage، Custer’s Revenge (که یک بازی پورنوگرافیک است) و البته بدتر از همه بازی ای که بین تمام جامعه ی گیمر ها به عنوان اولین یا دومین بازی منفور تاریخ بازی ها شناخته میشود، E.T. Extra Terrestrial. این بازی آنقدر افتضاح و وحشتناک بود که بسیاری از نسخه های آن به فروش نرسید و در صحرای مکزیک سوخته و دفن شد. این بازی یکی از اصلی ترین دلایل تجربه ی نزدیک به مرگ صنعت بازی بود.#DeathToET

ناجی ما و خدای صنعت گیم از راه میرسد:

شاید پیش خودتون بگید اگر صنعت بازی نابود شده پس چطور ممکنه که ما هنوز هم در حال بازی کردن هستیم. جواب این سوال در یک اسم نهفته است، اسمی که در صنعت بازی نام خدای این صنعت و ناجی نهایی ماست. Shigeru Miyamoto کسی بود که ما را از واقعه ی وحشتناک شکست بزرگ بازی های ۱۹۸۳ نجات داد. در سال ۱۹۸۵ دو اتفاق افتاد که باعث نجات صنعت بازی شد. شرکت اسباب بازی سازی Nintendo که در سال ۱۹۸۳ اولین کنسول خود (NES(Nintendo Entertainment System را تنها در ژاپن عرضه کرده بودند، این کنسول را برای آمریکا نیز عرضه کردند و بازی محبوب Donkey Kong که رده ی دوم محبوب ترین بازی های Arcade را داشت برای این کنسول عرضه شد. در عرض چند ماه صنعت بازی سازی کامل نجات پیدا کرد با عرضه ی بازی Super Mario Bros که امروزه لقب پرفروش ترین سری بازی تاریخ را دارد. پس ما نجات یافتن صنعت محبوب خودمون رو به پنج چیز مدیون هستیم. Shigeru Miyamoto، NES، Donkey Kong، Nintendo و Super Mario Bros.

SHIGERU MIYAMOTO:

خدای صنعت بازی، بوجود آورنده ی اکثر ژانر های بازی، ناجی تمامی سهام بازار بازی جهانی و استاد صنعت کبیر بازی!!!

 

.Life is Just a Game with Better Graphics

زندگی تنها یک بازی است با گرافیکی بهتر.

Shigeru Miyamoto (شیگرو میاموتو)

 

امیدواریم که از این مطلب لذت برده باشید!!!

تگ ها
ارسال دیدگاه
دیدگاه های کاربران (بدون دیدگاه)